Przejdź do treści

Wybrano miejsce lądowania łazika Mars 2020

Zdjęcie pochodzące z analizy spektralnej Krateru Jezero przez instrumenty na sondzie MRO

Agencja NASA wybrała miejsce lądowania dla następnego łazika marsjańskiego. Pojazd o roboczej nazwie Mars 2020 wyląduje w Kraterze Jezero.

Mars 2020 to następca łazika Curiosity. Start misji jest planowany na lipiec 2020 roku. Łazik będzie kontynuował szukanie śladów dawnych warunków sprzyjających życiu na Czerwonej Planecie oraz dawnego życia mikrobiologicznego, ale także zbierze próbki skał, które zabiorą na Ziemię kolejne misje.

Przeczytaj też: Mars 2020 - zuchwały plan zebrania próbek Czerwonej Planety

Po pięciu latach starannych badań i szczegółowych debat wśród naukowców, spośród 60 kandydatów wybrano ostateczną lokalizację, gdzie będzie operował łazik. Jest to Krater Jezero, obiekt położony na zachodniej krawędzi Isdis Planitia – basenu uderzeniowego na północ od marsjańskiego równika. W ostatnim czasie na placu boju pozostawało trzech kandydatów: północno-wschodni Syrtis, Columbia Hills i właśnie Krater Jezero.

Jak podkreśla Thomas Zurbuchen z NASA Science Mission Directorate (SMD), Krater Jezero to bogaty geologicznie teren, z formacjami terenu mającymi nawet 3,6 miliarda lat. To miejsce może odpowiedzieć na wiele pytań z zakresu ewolucji planety i astrobiologii.

Naukowcy liczą na to, że liczący 45 kilometrów średnicy krater – niegdyś miejsce z płynącą rzeką – mógł zachować w skałach cząsteczki organiczne i inne ślady dawnego życia na planecie, które mogły pochodzić z wody i osadów naniesionych do krateru miliardy lat temu. W Kraterze Jezero jest wiele obiecujących miejsc dla zbierania próbek. Naukowcy naliczyli tam co najmniej pięć różnych rodzajów skał, które będzie mógł badać łazik. Minerały zgromadzone w kraterze, będą mogły pochodzić zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz krateru (naniosła je pradawna rzeka).

Wybrane miejsce będzie też stanowić wyzwanie dla operacji lądowania łazika. Wypełnione wieloma głazami, dużymi skałami czy zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, czyni operację trudniejszą niż kiedykolwiek przedtem. Na pewno w najbliższym czasie wykonane zostaną dokładne obserwacje obszaru lądowania i zidentyfikowane szczególnie interesujące miejsca.

Źródło: NASA

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Zdjęcie pochodzące z analizy spektralnej Krateru Jezero przez instrumenty na sondzie MRO. Na fotografii widać deltę pradawnej rzeki wpływającej do krateru. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

Reklama