Wydarzenia w Polsce z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu

Moon Landing 50 - wydarzenia w Polsce

Pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu w 1969 roku to na tyle historyczna chwila dla ludzkości, że jej pięćdziesiąta rocznica jest świętowana na całym świecie. Gdzie w Polsce można wybrać się na wydarzenia z tej okazji? Prezentujemy ich spis.

Opracowanie przygotowaliśmy na podstawie rejestru Moon Landing 50 prowadzonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) oraz polskiego AstroGPS. Jeżeli Twojego wydarzenia brakuje w naszym zestawieniu, to po pierwsze – zgłoś je do redakcji naszego portalu, a po drugie – zarejestruj w globalnej bazie Moon Landing 50.

Wydarzenia zapowiedziane na 20 lipca 2019 roku

Bełchatów

Kino Kultura przygotowało seans filmu „Apollo 11” 20 lipca o godz. 20.17.

Czernica

Astrohunters zapraszają 20 lipca do Obserwatorium Astronomicznego ASTROLAB. W programie animacje dla dzieci, pokazy filmów o Księżycu oraz wspólne obserwacje przez teleskop.

Częstochowa

Muzeum Częstochowskie będzie od godz. 16.00 do 22.00 świętować rocznicę lądowania amerykańskich astronautów na Księżycu (warsztaty, pokazy).

Gdańsk

W Gdańsku na rocznicowe wydarzenie zaprasza Hevelianum. W programie: nocne obserwacje, ciekawe prelekcje, wirtualna podróż na Księżyc. Całość potrwa 20 lipca od godz. 20.00 do północy.

Kalisz

W Kaliszu na bieg miejski „Księżycowy Parkrun” zaprasza Koło Astronomiczne Malapert. Impreza rozpocznie się w sobotę 20 lipca o godz. 9.00. Podobne „parkruny” odbędą się w dwudziestu krajach świata.

Myślenice

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Kino MUZA w Myślenicach zapraszają na film dokumentalny „Apollo 11”.

Olsztyn

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przygotowało cały cykl wydarzeń od 15 do 20 lipca. Wśród atrakcji teleskopowe obserwacje Księżyca i nocnego nieba, warsztaty dla najmłodszych, specjalne seanse na żywo pod kopułą planetarium, a w szczególności możliwość zobaczenia próbki gruntu księżycowego przywiezionego przez astronautów z misji Apollo 11. Próbka podarowana Polsce jest przechowywana przez olsztyńskie planetarium.

Oświęcim

W Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury będzie okazja obejrzenia filmu dokumentalnego „Apollo 11”.

Sterkowiec

„Houston, Orzeł wylądował! – oglądanie Księżyca w Sterkowcu” – taki tytuł nosi piknik w miejscowości Sterkowiec w województwie małopolskim. Początek o godz. 21.00. W programie obserwacje Księżyca przez teleskopy, prezentacja możliwości aplikacji wspomagających amatorskie obserwacje astronomiczne, a także muzyka i seans materiałów wideo z misji Apollo 11.

Toruń

W grodzie Kopernika uroczystości rocznicowe organizuje Toruńska Agenda Kulturalna. Impreza ma tytuł „50 twarzy Księżyca”. Będzie to publiczny pokaz multimedialny 20 lipca wraz z narracją o przeszłości, chwili obecnej i przyszłości Księżyca.

Więcej informacji

Na drugie wydarzenie w Toruniu zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej, które o godz. 20.00 proponuje seans filmu „Apollo 11”.

Truszczyny

Fundacja Nicolaus Copernicus zaprasza 20 lipca do obserwatorium w Truszczynach na obserwacje Księżyca przez teleskop. Będzie tez okazja poznać najnowsze plany eksploracji Księżyca szykowane przez różne kraje.

Urzędów

Ośrodek Kultury w Urzędowie zapraszana wydarzenie „Orzeł wylądował!” – pokaz multimedialny wraz z prezentacją gadżetów, meteorytu księżycowego NWA11421, znaczków.

Więcej informacji

Centrum Nauki Kopernik prowadzi serię księżycowych wydarzeń od 16 do 20 lipca.

Wrocław

We Wrocławiu 20 lipca Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Kołem Naukowym Studentów Astronomii UWr oraz Wrocławskim Towarzystwem Miłośników Astronomii zaprasza na pokazy w planetarium, wystawa fotografii „Kiedy wzejdzie Księżyc„, cykl wykładów (m.in. „Wizje kolonizacji Księżyca kiedyś i dziś”), wspólne obserwacje Księżyca.

Opracowanie: Krzysztof Czart