Przejdź do treści

Wyjątkowa superpełnia Księżyca!

W poniedziałek (14.11) dojdzie do największej pełni Księżyca w XXI wieku! Jak sądzą uczeni, osoby urodzone po 1948 roku takiej pełni, która będzie miała miejsce 14 listopada, widzieć nigdy na własne oczy po prostu nie mogły.

Nadchodząca superpełnia Księżyca będzie o tyle wyjątkowa, ponieważ nasz naturalny satelita będzie o około 14 proc. większy oraz około 30 proc. jaśniejszy od innych nieprzeciętnych pełni występujących w ciągu całego roku kalendarzowego.

Odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie tego dnia około 356.536 km. W poniedziałek (14.11) nasz naturalny satelita wzejdzie około godziny 16:30, świecąc dość jasno tuż nad wschodnim horyzontem.

Same obserwacje zalecamy rozpocząć już właśnie mniej więcej o tej porze, kiedy to blask wschodzącego, jasno świecącego Księżyca będzie przebijał się przez grube warstwy ziemskiej atmosfery.

Obserwatorom, którzy mają małe teleskopy lub inne instrumenty optyczne, zalecamy, by podczas obserwacji zastosowali różnego rodzaju filtry księżycowe, które z pewnością poprawią nieco kontrast i sam wizualny efekt obserwacji.

Dla osób, które przegapią to wydarzenie z różnych względów, mamy niestety złą wiadomość, ponieważ następna taka okazja nadarzy się dopiero za 18 lat, dokładnie w 2034 roku.

Wszystkich miłośników nocnych wrażeń, zachęcamy, aby tego nadchodzącego jesiennego wieczoru wyjść na zewnątrz i choć przez chwilę podziwiać w pełnej okazałości urokliwą pełnię, oby tylko sama pogoda nam dopisała!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Superpełnia Księżyca. Źródło: stellarium.org

Reklama