Przejdź do treści

Wyniki 43. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA)

Znamy wyniki finałowego konkursu 43. OMSA w Grudziądzu. Wygrała Paulina Feister z Tczewa, a poziom referatów był na tyle wyrównany, że drugie miejsce zdobyły aż trzy osoby.

W finałowym konkursie wzięło udział 26 uczniów, wygłaszając 24 referaty (dwa prelekcje były przeprowadzone parami). Prezentowano różnorodną tematykę, m.in. obserwacje Księżyca różnymi metodami (astrofotografia, fale radiowe), własnoręcznie wykonane przyrządy i pomoce dydaktyczne (astrolabium, globus Marsa, model rakiety Saturn), wyniki badań zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem, obserwacje gwiazd na różnych etapach ewolucji, czy różnych typów galaktyk, zjawiska optyczne w atmosferze ziemskiej, wraz z próbą ich odtworzenia w warunkach domowych i inne zagadnienia.

Oto lista laureatów 43. OMSA w Grudziądzu:

1 miejsce
Paulina Feister z II LO w Tczewie, referat pt.: "Wyznaczanie odległości Ziemi od Słońca z wykorzystaniem tranzytu Merkurego"

2 miejsce (ex aequo)
Aleksandra Krzemień z I LO w Wadowicach, referat pt.: "Ewolucja gwiazd pojedynczych i amatorskie obserwacje poszczególnych jej etapów"
Marta Szmalc z II LO w Tczewie, referat pt.: "Wpływ Księżyca na pływy na Bałtyku i oceanach"
Joanna Wójtowicz z I LO w Łasku, referat pt.: "Amatorskie obserwacje Księżyca"

3 miejsce
Paweł Popowski z I LO w Siedlcach, referat pt.: "Moje astrolabium. Śladami Mikołaja Kopernika"

4 miejsce (ex aequo)
Celina Ciecierska z I LO w Sulęcinie, referat pt.: "Pomiar promieniowania radiowego przy pomocy prostego radioteleskopu
Paweł Kopaczyk z XIII LO w ZSO nr 7 w Szczecinie, referat pt.: "Wyznaczanie odległości do Księżyca"
Krzysztof Lisiecki z LO w zespole Szkół i Placówek w Radziejowie, referat pt.: "Amatorskie obserwacje radioastronomiczne"
Filip Tomczyk z ZST w Ostrowie Wlkp., referat pt.: "Wyznaczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych"

5 miejsce
Bartosz Dzięcioł z XIII LO w ZSO nr 7 w Szczecinie, referat pt.: "Krótko o galaktykach i ich obserwacji"

Przyznano także nagrodę publiczności wyłonioną w głosowaniu od wszystkich uczestników. W tej kategorii miejsce pierwsze zdobył Filip Tomczyk z Ostrowa Wielkopolskiego (referat pt. "Wyznaczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych"), a drugie Aleksandra Krzemień z Wadowic (referat pt. "Ewolucja gwiazd pojedynczych i amatorskie obserwacje poszczególnych jej etapów").

Nagrodę dla najmłodszego uczestnika otrzymała Mirella Jaworska z Lidzbarka Warmińskiego.

Dodatkową nagrodę specjalną od "Uranii" dostała Anna Piwowar z Tczewa, która prezentowała wykonany przez siebie duży globus Marsa, a razem ze swoją pracą prezentowała się niczym  cosplayerka (w sposób niezamierzony) muzy Uranii w formie graficznej widocznej na każdej okładce naszego czasopisma.

"Urania", jak co roku, mocno wspierała konkurs, fundując wiele nagród dla uczestników, przekazując materiały dla nauczycieli opiekujących się uczniami i delegując dwóch swoich redaktorów do udziału w jury. Sponsorem OMSA było także Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Nicolaus Copernicus, Fundacja Astronomii Polskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miast Grudziądz, firma Delta Optical. Sponsorem strategicznym był Grupa Energa. Honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza.

Więcej informacji


Na zdjęciu:
Grupowe zdjęcie uczestników, jurorów i organizatorów 43. OMSA w Grudziądzu. Fot.: OMSA.


Reklama