Przejdź do treści

Wyniki IV edycji konkursu "Łowcy Cząstek"

Zwcycięzcy konkursu CREDO 2022

Organizatorzy konkursu „Łowcy Cząstek”, czyli projekt CREDO oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, ogłosili wyniki IV edycji konkursu "Łowcy Cząstek". Zostały one opublikowane 17 października 2022 roku na Facebookowym profilu  projektu CERDO. Konkurs trwał od 3 listopada 2021 roku do 14 czerwca 2022 roku.

Celem konkursu była popularyzacja projektu naukowego, polegającego na rejestracji śladów wtórnego promieniowania kosmicznego za pomocą smartfonów, tworzących rozproszony detektor promieniowania kosmicznego. Adresatami konkursu były przede wszystkim szkoły podstawowe i średnie, ale również grupy instytucjonalne, które mogły brać udział w rywalizacji po wcześniejszej rejestracji. Jedynym wymaganym elementem uczestnictwa, oprócz rejestracji drużyny przez wybranego koordynatora, była instalacja i uruchomienie aplikacji CREDO Detector na smartfonie. Rywalizacja pomiędzy zespołami odbywała się w dwóch kategoriach: Liga oraz Maraton.
Szczegółowe wyniki konkursu można obejrzeć pod linkiem.

Drużyna składająca się z członków lubelskiego oddziału PTMA zajęła premiowane miejsca w kilku kategoriach rywalizacji. W kategorii Liga, polegającej na rejestracji wykrycia cząstek w nocy z 12 na 13 dzień danego miesiąca, drużyna lubelskiego oddziału PTMA zajęła III miejsce. W kategorii Maraton, polegającej na rejestracji wykrycia cząstek w dowolnym okresie trwania konkursu, było to I miejsce. Dodatkowo najaktywniejszym uczestnikiem konkursu został Marek Więckowski z lubelskiego oddziału PTMA, który zarejestrował ok. 45 000 zdarzeń promieniowania kosmicznego.

Organizator przewidział uhonorowanie zwycięzców i uczestników konkursu poprzez przekazanie certyfikatów uczestnictwa dla każdego zespołu, a także dyplomów za wysokie osiągnięcia w poszczególnych kategoriach.

Szczegółowe tabele statystyczne, obejmujące pełne wyniki konkursu, znajdują się na stronie internetowej projektu CREDO.

Źródło: Marek Więckowski/ PTMA Oddział Lublin

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama