W ubiegłym miesiącu ogłoszono konkurs na nowe nazwy dla niedawno odkrytych satelitów Plutona (link). Wybory te właśnie się zakończyły. Jakie imiona przypadną księżycom, dotychczas noszącym robocze nazwy P4 i P5 ?
Organizatorzy konkursu byli zaskoczeni ilością głosujących. Na jego oficjalnej stronie dziękują wszystkim 450 324 osobom, które brały udział w tym przedsięwzięciu. Wyniki są już w zasadzie znane, jednak na bardziej oficjalne nadanie nazw satelitom będziemy musieli poczekać jeszcze do dwóch miesięcy. Muszą one między innymi zostać zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną – tłumaczy główny organizator plebiscytu, Mark Showalter (Carl Sagan Center for the Study of Life in the Universe, SETI Institute).
W lipcu 2011 Teleskop Hubble'a sfotografował łącznie cztery księżyce krążące wokół odległej, lodowatej planety Pluton. Nowo odkryty księżyc, tymczasowo nazwano P4, był wówczas najmniejszym znanym księżycem Plutona, o średnicy szacowanej na 13 do 34 km. Dla porównania, największy satelita Plutona, Charon, ma 1 200 km średnicy, a inne jego księżyce, Nix i Hydra, 32 do 113 km. Nowy księżyc krąży pomiędzy orbitami Nix i Hydry, odkrytych również przez teleskop Hubble'a w 2005 roku. Niemal dokładnie w rok później astronomowie donieśli o odkryciu kolejnego ciała okrążającego Plutona, P5. Miało ono dość nieregularny kształt i 6 do 15 kilometrów średnicy. Odkrycia te zwiększają liczbę znanych satelitów Plutona do pięciu.
Prawdopodobnie zwycięska nazwa, Wulkan, to imię rzymskiego boga ognia i kowalstwa, a także wulkanów. Utożsamiany jest on często z greckim bogiem Hefajstosem. Oddawano mu cześć w świątyni na Polu Marsowym, a jego starożytne święto, Vulcanalię, obchodzone było 23 sierpnia. Podczas tej uroczystości wrzucano do ognia ryby i inne zwierzęta. Wulkana wzywano także do gaszenia pożarów. To bezpośrednio od jego imienia pochodzi nazwa wulkanu jako tworu geologicznego. Wierzono, że odgłosy dochodzące z aktywnego w czasach rzymskich wulkanu – Etny – są wynikiem pracy tego boga. Był on też utożsamiany z innymi bóstwami tzw. świata podziemnego.
Więcej pod adresem:
Źródło: Elżbieta Kuligowska | plutorocks.com
Na zdjęciu: Wyniki konkursu na nazwy dla nowo odkrytych satelitów Plutona. Źródło: Mark Showalter
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)