Przejdź do treści

Wyniki konkursu świątecznego w portalu Uranii

Galaktyka Sombrero (M104, NGC 4594)
Zakończył się świąteczny konkurs portalu Uranii, w którym do wygrania była moneta z serii "Najpiękniejsze galaktyki". Otrzymaliśmy 431 zgłoszeń.

Konkurs trwał w okresie od 23 do 28 grudnia 2015 r. Zadanie polegało na odgadnięciu jaka galaktyka jest widoczna na zdjęciu. Poprawna odpowiedź to Sombrero. Galaktyka ta oznaczana jest także jako M 104 albo NGC 4594 - oznaczenia katalogowe oczywiście też uznawaliśmy jako poprawne odpowiedzi.

Łącznie otrzymaliśmy 431 odpowiedzi, w tym 367 poprawnych. W wyniku losowania monetę z serii "Najpiękniejsze galaktyki" wygrał Michał Hałucha. Gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez nasz portal oraz przez czasopismo "Urania - Postępy Astronomii".

"Najpiękniejsze galaktyki" to seria monet wydanych przez Skarbiec Mennicy Polskiej. Na monety naniesiono zdjęcia galaktyk wykonane teleskopami Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wcześniej firma wydała także numizmaty ze zdjęciami planet Układu Słonecznego. Monety z serii "Najpiękniejsze galaktyki" nie są polskimi złotówkami, mają nominał 50 centów nowozelandzkich, a dokładniej są to monety wyspy Niue na Oceanie Spokojnym, która jest terytorium stowarzyszonym z Nową Zelandią.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Galaktyka Sombrero (M 104,
NGC 4594) sfotografowana za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Źródło: NASA oraz The Hubble Heritage Team (STScI/AURA).