Przejdź do treści

Wysłanie satelitów Starlink pierwszą misją orbitalną w 2022 roku

falcon 9

6 stycznia 2022 r. rakieta Falcon 9 została wystrzelona z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie. W pierwszej na świecie misji orbitalnej w 2022 roku wyniesiona została paczka 49 satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Pierwsza tegoroczna rakieta orbitalna wystartowała o 22.49 czasu polskiego ze stanowiska SLC-39A. Lot rakietowy przebiegł w pełni prawidłowo i około 9 minut po starcie górny stopień rakiety zakończył działanie, osiągając niską orbitę okołoziemską. Kilka minut później satelity zostały wypuszczone przez rakietę.

W misji o oznaczeniu Starlink 4-5 wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 z nr. seryjnym B1062, który brał już wcześniej udział w trzech misjach kosmicznych: GPS III SV04, GPS III SV05 oraz załogowym locie Inspiration4. W przypadku tego lotu również powrócił na Ziemię. Po zakończeniu rozpędzania, odłączył się od górnego stopnia i wylądował na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. Na spadochronach powinny wodować też owiewki aerodynamiczne, które również zostaną odzyskane do kolejnych misji.


Kolejny rok rozbudowy sieci Starlink

SpaceX wysłał w tej misji kolejne satelity budowanego przez firmę systemu satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Starlink to sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Obecnie wysyłane są satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę powyżej 260 kg. Ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

 


Więcej o sieci StarlinkPo zakończonej w 2021 budowie pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink, przyszedł czas na intensywne obsadzanie kolejnych powłok. W tej misji, oznaczonej jako Starlink 4-5 wysłane zostały statki Starlink V1.5 na powłokę nr 4: orbitę o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. Do tej pory SpaceX wysłało około 1800 satelitów sieci. Pierwsza powłoka (nr 1) o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni mieści już docelową liczbę ponad 1500 statków. Na powłokę nr 4 wysłano już 4 misje licząc omawiany tutaj start. Satelity Starlink wysłano też na powłokę nr 2 o inklinacji 70 stopni i polarną nr 3 (w obu przypadkach po 1 misji).


Podsumowanie

Był to pierwszy lot rakiety orbitalnej w 2022 r. Zapowiada się, że w tym roku SpaceX wykona ponownie bardzo dużą ilość misji, już na sam styczeń zapowiadane są jeszcze 4 starty.

 

 

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 4-5. Źródło: SpaceX.


 

Reklama