Przejdź do treści

Wyśledzono z jakiego miejsca na planetoidzie Westa pochodzi meteoryt Sariçiçek

img

Uderzenie w asteroidę Westa, które utworzyło krater Antonia 22 miliony lat temu stworzyło meteoryty, które w 2015 roku spadły niedaleko wioski Sariçiçek w Turcji w 2015 roku. 79 badaczy publikuje wyniki badań w czasopiśmie Meteoritics & Planetary Science.

Meteoryty znalezione w Turcji to howardyty - meteoryty kamienne należące do grupy achondrytów, zawierające okruchy skał magmowych. Meteoryty te są bardzo pospolite i już dawno były identyfikowane jako fragmenty planetoidy Westa. Dopiero teraz jednak udało się je powiązać z konkretnym kraterem uderzeniowym na jej powierzchni.

Jesienią 2015 roku kamery przemysłowe w pobliskich wiosce Sariçiçek miejscowościach zarejestrowały spadek meteorytów. To dzięki tym materiałom po raz pierwszy powiązano pospolitą grupę meteorytów HED z Westą poprzez określenie trajektorii lotu i wcześniejszej orbity meteorytów.

Meteoroid miał 1 m średnicy, zanim na wysokości 27 km rozpadł się na mniejsze fragmenty. Wleciał w ziemską atmosferę z prędkością 17 km/s. Bazując na sposobie rozpadu i wielkości powstałych meteorytów naukowcy ustalili, że musiały one pochodzić z krateru o średnicy co najmniej 10 km.

img
Meteoryt Sariçiçek. Zdjęcie: NASA.

Około ⅓ wszystkich meteorytów grupy HED spadających na Ziemię ma 22 miliony lat. Meteoryt Sariçiçek nie był wyjątkiem. Badania datowania izotopowego to potwierdziły. Sonda Dawn, która badała Westę w latach 2011-2012 sfotografowała liczne kratery na jej powierzchni. Wiele z nich jest stosunkowo młodych, na co wskazuje zachowany dobrze materiał powstały wokół brzegu po uderzeniu.

Naukowcy spojrzeli na te kratery i policzyli ile wokół każdego z nich występuje młodych śladów po niewielkich uderzeniach. Znając przybliżoną liczbę takich niewielkich uderzeń na Weście, można było oszacować wiek każdego z takich kraterów.

Krater Antonia, położony w basenie uderzeniowym Rheasilvia okazał się być w idealnym wieku, około 22 milionów lat. Teren basenu uderzeniowego, w którym występuje datuje się na 2 miliardy lat. To, także zgadza się z oszacowaniami zawartości helu w próbkach z Sariçiçek.

Źródło: SETI

Na zdjęciu: Planetoida Westa sftogorafowana przez sondę NASA Dawn. Źródło: NASA.
 

Reklama