Przejdź do treści

Wyślij swoje zdjęcie w kosmos z satelitą KRAKsat

Akcja "Lecę w kosmos"

Zespół krakowskich studentów budujących satelitę KRAKsat zaprasza wszystkich chętnych do udziału w „prawdziwej misji kosmicznej”, która polega na wysłaniu swojego zdjęcia w kosmos na karcie SD na satelicie. Wystrzelenie satelity KRAKsat na orbitę wokółziemską przewidziane jest na kwiecień 2019 r.

KRAKsat Space Systems to projekt tworzony przez studentów AGH i UJ, którzy połączyli swoje siły w 2016 r., aby zbudować satelitę, który ma przetestować nowy pomysł stabilizacji satelity w kosmosie. Start satelity o masie ok. 1 kg. ma mieć miejsce w kwietniu 2019 r.

Aby wypromować swojego satelitę studenci wymyślili akcję „Wyślij swoje zdjęcie w kosmos”. Wiosną KRAKsat znajdzie się 400 km nad powierzchnią Ziemi, a wraz z nim karta SD, na której studenci umieszczą zdjęcia i inne zainspirowane tematyką kosmiczną materiały od entuzjastów kosmosu z całej Polski.

Aby wziąć w niej udział, należy

* zrobić zdjęcie zainspirowane kosmosem, które ma być po prostu kosmicznie fajne! Akceptowane formaty to jpg, png i gif. Studenci zachęcają do wysyłania zarówno zdjęć, jak i innych materiałów graficznych: rysunków, komiksów, prac plastycznych. Zespół liczy, że kosmos zainspiruje Polaków do stworzenia czegoś wyjątkowego.

* udostępnić zdjęcie z hasztagami #lecewkosmos i #kraksat na Facebooku, Twitterze lub Instagramie albo przesłać je przez formularz na stronie www.lecewkosmos.pl

A następnie śledzić postępy misji krakowskich studentów i czekać na lot KRAKsata ze zdjęciami na pokładzie!

Swoje zdjęcie wysłało już mnóstwo osób. Zrobił to także JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie  prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka. 

KRAKsat będzie piątym polskim satelitą, który znajdzie się na orbicie. To sześcian o wymiarach około 10x10x10cm i wadze nieco przekraczającej 1 kilogram. Konstruowany jest przez połączone siły studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z firmą SatRevolution. W kwietniu bieżącego roku, wraz z dostawą regularnych zapasów od NASA, trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wewnątrz satelity zespół KRAKsat Space Systems planuje umieścić kartę SD, na której znajdą się wszystkie materiały nadesłane przez internautów. 17 stycznia, równo 3 miesiące przed startem, wszystkie nadesłane i spełniające wymogi regulaminu materiały zostaną wgrane na kartę SD. Następnie trafi ona do wnętrza satelity, aby cierpliwie oczekiwać na swoją podróży w kosmos.

Uwaga! Należy się pospieszyć, ponieważ akcja trwa tylko do środy 16 stycznia br.  

Więcej informacji o akcji i jej regulamin można znaleźć tutaj oraz na profilu KRAKsat Space Systems

Jest to już kolejna akcja wysyłania polskich zdjęć w kosmos. Podobna akcja została zorganizowana we współpracy Spółdzielni Socjalnej Fajna Sztuka i CBK PAN przy okazji wysłania w kosmos pierwszego polskiego satelity naukowego Brite-PL2 Heweliusz. Wtedy w kosmos poleciały zdjęcia ponad 5 tys. Polaków. Można obejrzeć z tej akcji film

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: KRAKsat Space Systems

Reklama