Przejdź do treści

Wysoka aktywność Geminidów na dobę przed maksimum

Niespodziewana poprawa pogody w dniu wczorajszym umożliwiła przeprowadzenie obserwacji Geminidów na około dobę przed maksimum. Zaobserwowano wysoką aktywność roju, szczególnie po godzinie 23 UT.

Geminidy to jeden z największych rojów meteorowych i jest obserwowany każdego roku około 13 grudnia. Długość ekliptyczna Słońca dla momentu maksimum to 262,2 stopnia, co w tym roku przekłada się na datę 14 grudnia i godzinę 1 UT.

Zwykle znaczącą przeszkodą w obserwacji Geminidów jest pogoda, która w naszym kraju o tej porze roku bywa zazwyczaj niekorzystna. W tym roku dodatkowym utrudnieniem jest pełnia Księżyca przypadająca blisko maksimum roju.

Wczorajszej nocy nad większą częścią kraju niebo rozpogodziło się, co umożliwiło podjęcie obserwacji przez większość stacji sieci Polskiej Sieci Bolidowej (PFN). Zaobserwowana aktywność była bardzo wysoka, co nie jest wielką niespodzianką, zważywszy na dużą szerokość samego maksimum. Znaczny wzrost ilości obserwowanych Geminidów wystąpił po godzinie 23 UT. Kamery PFN obserwowały wówczas po 1 zjawisku na około 2 minuty, zdarzały się również podwójne detekcje, takie jak widoczna na zdjęciu powyżej podwójna detekcja Geminidów ze stacji PFN43 Siedlce. Obserwowane meteory były w większości dość krótkie i niezbyt jasne. Nie zaobserwowano praktycznie żadnych jasnych bolidów z tego roju, najjaśniejsze zjawiska miały jasność około -4 magnitudo.

Dziś warunki pogodowe będą znacznie trudniejsze. W dużej części kraju uda się przeprowadzić obserwacje tylko w pierwszej połowie nocy.


Reklama