Przejdź do treści

Wystartowała amerykańska misja do Słońca

Amerykańska sonda, która zbliży się rekordowo blisko Słońca wystartowała dziś z Ziemi na rakiecie Delta IV Heavy. Start odbył się w niedzielę o 9:31 czasu polskiego z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie.

Statek Parker Solar Probe osiągnie orbitę, która w najniższym punkcie będzie w zaledwie ⅛ odległości Merkurego od Słońca. Z takiego punktu sonda zbada swoimi 4 instrumentami naukowymi zewnętrzną atmosferę Słońca. Podstawowa misja potrwa do 2025 roku.

Przeczytaj też: Trwają przygotowania do startu misji Parker Solar Probe

Relacja ze startu


Delta IV Heavy odpaliła swoje silniki dokładnie o 9:31 czasu polskiego, kiedy na wschodnim wybrzeżu USA była jeszcze ciemna noc. Rakiety pomocnicze pracowały przez prawie 4 minuty. Później statek napędzał jedynie dolny stopień rakiety. Ten działał jeszcze przez niecałe dwie minuty.

Po niecałych 6 minutach od startu do przyspieszania rakiety zabrał się górny stopień. Po jego pierwszym odpaleniu trwającym cztery i pół minuty rozpoczęła się pierwsza faza dryfu bez włączonego napędu.

22 minuty i 25 sekund po starcie rozpoczęła się druga sekwencja działania silnika górnego stopnia. Było to długie, bo trwające ponad 14 minut odpalenie. Tuż po nim nastąpiła separacja drugiego stopnia.

20 sekund później, by nadać statkowi jeszcze większą energię odpalono trzeci stopień. Ten po półtorej minuty nadał sondzie docelową prędkość. Po ponad 43 minutach od startu nastąpiła udana separacja sondy z rakietą.

Co dalej?


Podczas siedmiu lat misji sonda aż 7 razy skorzysta z asysty grawitacyjnej Wenus. Planeta swoim przyciąganiem będzie za każdym razem modyfikować orbitę statku, aż ten osiągnie końcową orbitę eliptyczną z peryhelium na wysokości zaledwie 6 mln km.

Sonda warta 1,5 mld dolarów pobije rekord bliskości ze Słońcem i będzie statkiem, który osiągnie najwyższą prędkość względem Słońca w historii. W najniższym punkcie orbity statek będzie przemieszczał się z prędkością ponad 200 km/s!

O sondzie


Misja Parker Solar Probe ma zrewolucjonizować nasze rozumienie zjawisk w koronie słonecznej. Naukowcy będą chcieli dzięki niej odpowiedzieć na pytania jak wyglądają procesy podgrzewające koronę słoneczną do ekstremalnych temperatur, jakie mechanizm przyspieszają wiatr słoneczny i jak przenoszone są wysokoenergetyczne cząstki ze Słońca.

Przeczytaj więcej o misji na naszej specjalnej stronie

 

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Delta IV Heavy przed wyniesieniem sondy Parker Solar Probe. Źródło: NASA/ULA.
 

Reklama