Przejdź do treści

Wystawa „Kryptonim Mars” we Wrocławiu

Wystawa „Krytonim Mars".

Od 25 maja do 2 czerwca 2019 r. w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu prezentowana jest interaktywna wystawa „Kryptonim Mars”. Jej organizatorem jest Pasaż Grunwaldzki, a patronami Mars Society Polska oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. W jej przygotowaniu pomagali studenci Politechniki Wrocławskiej.

Wystawa odbywa się na parterze Pasażu (poziom 0). Każda osoba odwiedzająca centrum handlowe w godz. 9.00 – 21.00 może wybrać się na powierzchnię Czerwonej Planety. Będzie można poczuć się jak astronauta biorący udział w misji na Marsa.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie w grupach 15-osobowych. Po wystawie oprowadzają Justyna Pelc z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, która przez kilka lat była jedną z osób pracujących nad łazikiem Scorpio. Aktualnie jest liderem grupy Innspace (która właśnie dostała się do finału międzynarodowego konkursu Student Aerospace Challenge) oraz Tobiasz Wojnar, prezes politechnicznego koła naukowego PWr Aerospace. Wejście na wystawę jest nieodpłatne. Cała „marsjańska wyprawa” trwa 45 minut.

Wystawę tworzy pięć stacji.

STACJA KONTROLI LOTÓW znajduje się tuż przy wejściu głównym. Tutaj zwiedzający przygotowują się do lotu na Marsa! Wkładają specjalne kamizelki i poznają szczegóły misji!

KOSMODROM – STACJA DRUKU 3D (przy sklepie Yes). Można tu poznać tajniki budowy habitatów i rakiet na modelach drukowanych przy pomocy drukarek 3D! Ponadto zwiedzający stworzą własny model rakiety przy pomocy długopisu 3D i będą mogli zabrać go ze sobą!

STACJA LĄDOWNIK (przy salonie Bershka).  Tutaj „marsonauci” odwiedzą wnętrze lądownika. Ponadto dowiedzą się wszystkiego o niezbędnym wyposażeniu takiego pojazdu oraz poznają wyzwania, z jakimi trzeba zmierzyć się podczas długiej podróży na Czerwoną Planetę.

STACJA HABITAT (przy salonie Bershka) – pozwoli odkryć tajniki życia na Marsie i zobaczyć, jak może wyglądać nasza przyszłość. Na zwiedzających czeka hydroponiczna uprawa roślin, strefa łączności z Ziemią oraz panel sterowania pojazdami kosmicznymi.

EKSPLORACJA MARSA (przy salonie Reserved) – to przestrzeń, w której można zasiąść za sterami marsjańskiego łazika i spróbować nim kierować!

Dodatkowo można pobawić się w strefie WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI (przy salonie LC Waikiki), gdzie każdy fan wirtualnej rzeczywistości będzie mógł na Czerwonej Planecie zmierzyć się zadaniem poskładania z części łazika marsjańskiego.

Niezwykła lekcja fizyki i astronomii  

Uczestnicy tej w pełni interaktywnej wystawy bawiąc się, zdobędą wiedzę niezbędną do realizacji misji marsjańskiej. Przygotowane na czas zwiedzania zadania pozwolą poznać specyfikę życia na Marsie i zgłębić temat m.in. upraw hydroponicznych czy robotów marsjańskich. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość sterowania łazikami na specjalnie przygotowanym torze, odwzorowującym powierzchnię Marsa. Dużym atutem będą tutaj osoby przewodników, uczestników projektów kosmicznych, który przybliżą zwiedzającym tematykę Marsa, lotów kosmicznych i marsjańskich baz.

„Kryptonim Mars” pozwoli uzyskać odpowiedź na najbardziej intrygujące pytania: Dlaczego interesujemy się Marsem? Jakie są największe problemy związane z lotami w kosmos? Jak będą żyli pierwsi ludzie na Czerwonej Planecie?

Partnerami wystawy są Media Markt i Leo Rover. Patronami wydarzenia są natomiast organizacje związane z sektorem kosmicznym w Polsce – Mars Society Polska, European Space Foundation i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: ERC, Politechnika Wrocławska, Centrum Handlowe Pasaż Grunwaldzki

Reklama