Przejdź do treści

Wystrzelono pierwszego polskiego satelitę naukowego Lem

Start rakiety Dniepr z satelitą Lem
Zgodnie z planem, 21 listopada 2013 r. o godzinie 8:10 wystartowała rosyjska rakieta Dniepr, wynosząc w Kosmos pierwszego polskiego satelitę naukowego Lem. W niecałe dwie godziny po starcie udało się skontaktować z satelitą.

Satelita został wyniesiony na orbitę z wojskowej bazy Jasny, niedaleko granicy Rosji z Kazachstanem. Powstał w ramach projektu BRITE-PL, który realizuje Polskie Konsorcjum Projektu  BRITE. W skład konsorcjum wchodzą Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN).

Odłączenie satelity Lem od górnego stopnia rakiety nośnej nastąpiło po 15 minutach i 50 sekundach od startu, na wysokości 650 km. Odbyło się to nad Zatoką Adeńską (Ocean Indyjski). Po godzinie i 38 minutach lotu udało się nawiązać połączenie z satelitą. Było to połączenie kontrolne, które potrwało 12 minut. W jego trakcie wysłano polecenie włączenia komputera pokładowego.

Satelita był montowany w laboratoriach CBK PAN od 2010 roku. Po kilkunastu miesiącach prac udało się ukończyć budowę w grudniu 2011 roku. Później, w oczekiwaniu na start, przechodził różne testy. Bezpośrednie przygotowania do startu zaczęto 23 września 2013 r., kiedy to przekazano satelitę do projektanta, czyli do SFL - University of Toronto, gdzie dokonano końcowych testów.

Program naukowy misji obejmuje bardzo precyzyjne pomiary grupy najjaśniejszych gwiazd, które posłużą do ustaleniach ich dokładnych parametrów, takich jak rozmiary, wiek skład chemiczny oraz posłużą do weryfikacji modeli budowy wewnętrznej tych obiektów.

Polski satelita jest sześcianem o boku 20 cm i wadze 7 kg, co plasuje go w kategorii nanosatelitów. Będzie wchodził w skład grupy sześciu podobnych satelitów BRITE. W skład tej grupy wejdzie także kolejny polski satelita Heweliusz, który ma zostać wystrzelony za pomocą chińskiej rakiety nośnej Long March w grudniu 2013 r.

Koszt budowy obu polskich satelitów, razem z kosztami ich wystrzelenia na orbitę, wyniósł około 14 milionów złotych.

Przy okazji startu Lema pobity został rekord w liczbie wyniesionych jednocześnie satelitów. Oprócz polskiego satelity BRITE-PL LEM, rakieta Dniepr wyniosła dodatkowo 31 satelitów. Głównym ładunkiem był satelita DubaiSat-2, natomiast pozostałe satelity to: WNISat-1, GOMX-1, STSAT 3, SkySat 1, AprizeSat 7, AprizeSat 8, UniSat 5, Delfi-n3Xt, Dove 4, Triton 1, Triton 2, CINEMA 2, CINEMA 3, FUNcube1, HiNCube, ZACube, I-Cube 1, eSt@r 2, Humsat-D, PUCP-SAT 1, UWE 3, Eagle 1, Pocket-PUCP, BeakerSat, QBScout 1, Wren, BPA 3.

Więcej informacji

Źródło: BRITE-PL

Na zdjęciu:
Start rakiety Dniepr z polskim satelitą naukowym Lem. Źródło: BRITE oraz Kosmotras.Reklama