Przejdź do treści

Xena, czyli Eris

Artystyczna wizja Eris i Dysnomii źr. universetoday.com

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nowe miana dla planety karłowatej 2003UB313 i jej księżyca S/2005 (2003 UB313)1. Dotychczas potocznie nazywana Xeną (za bohaterką serialu „Xena-wojownicza księżniczka”) planeta nosi teraz nazwę Eris, a jej księżyc, dotychczas nazywany Gabrielle (za przyjaciółką serialowej Xeny) – Dysnomia.

laneta Eris, należąca do tej samej grupy obiektów karłowatych, co Pluton została odkryta w Obserwatorium Palomarskim 5 stycznia 2005 roku przez M. E. Browna, C. A. Trujillo oraz D. Rabinowitza. Położona dalej niż Pluton potrzebuje aż 560 lat na dokonanie pełnego obiegu dookoła Słońca. Księżyc jest około 60 razy słabszy od Eris, jego średnicę szacuje się na około 450 km a okres obiegu na 14 dni.

Ze względu na rolę jaką planeta odegrała w degradacji Plutona nowa nazwa idealnie do niej pasuje. Eris, bowiem pochodzi z mitologii greckiej i jest imieniem bogini niezgody, chaosu i nieporządku. Bogini przybyła nieproszona na wesele Peleusa i Tetydy, rzuciła między boginie jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" wywołując spór między Ateną, Afrodytą i Herą, co w konsekwencji doprowadziło do wojny trojańskiej. Dysnomia pochodzi od imienia córki bogini Eris i oznacza dosłownie "bez porządku".

 

Źródło: Universe Today | Karolina Wojtkowska

Na ilustracji: Artystyczna wizja Eris i Dysnomii źr. universetoday.com

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama