Przejdź do treści

XIV Letnia Szkoła EAAE dla nauczycieli i studentów

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

W imieniu kierownictwa polskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia do spraw Edukacji Astronomicznej (EAAE) mamy przyjemność zapowiedzieć, że XIV Letnia Szkoła dla nauczycieli i studentów odbędzie się w terminie od poniedziałku 1 lipca do niedzieli 7 lipca 2024 roku. Zajęcia będą się odbywały w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym imienia Kazimierza Kordylewskiego (MOA) w Niepołomicach.

Do dyspozycji uczestników Szkoły będzie bogaty wybór sprzętu obserwacyjnego, w tym teleskop RC 400 mm w kopule astronomicznej, teleskop Schmidta-Cassegraina 320 mm, teleskop Maksutowa-Cassegraina 200 mm, luneta 100/1000 z klinem Herschela dla światła białego oraz dla linii wapnia CaII i z filtrem Coronado H‑alfa do obserwacji Słońca, teleskop słoneczny Lunt H‑alfa 100 mm, trzy teleskopy Newtona 250 mm na montażu Dobsona z foliowymi filtrami słonecznymi i wiele innych, ustawianych na obszernym tarasie obserwacyjnym MOA.

Program wykładów, prezentacji i warsztatów powstanie po zgłoszeniach uczestników, ale na pewno będą poruszane takie tematy, jak: projekt „Sally Ride EarthKAM & Space Camp”, badanie Ziemi za pomocą zdjęć satelitarnych z programu Copernicus-Sentinel, społecznościowy projekt „Gaia Vari”, zdalne obserwacje teleskopami „Microobservatory”, czy wreszcie metody jakościowe i ilościowe opracowania obserwacji astronomicznych.

Uczestnicy Szkoły poćwiczą posługiwanie się programami komputerowymi FastStone, Gimp, DeepSkyStacker, Registax, Startrails, Astro Photography Tool i Stellarium, poznają strony z efemerydami Heavens-above i ISS Transit Finder oraz zmierzą się z problemem budowy baz na innych planetach z użyciem drukarek 3D i klocków LEGO. W studio filmowym MOA będą kręcili filmiki edukacyjne używając profesjonalnego sprzętu audio i video, a zainteresowani będą mogli stworzyć własny seans w Planetarium.

Na szczególną uwagę podczas spotkania zasługiwać będą meteoryty z kolekcji Kazimierza Mazurka i Grzegorza Sęka oraz ze zbiorów MOA. W planach są także wystąpienia nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów z NKSA UJ. Oczywiście nie zabraknie prezentacji dotyczącej działalności stowarzyszenia EAAE, które organizuje między innymi międzynarodowy konkurs „Catch a Star”. Jeden z dni Szkoły w całości poświęcony będzie na autokarową wycieczkę do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.

Do wyłącznego użytku uczestników Szkoły będzie sala wykładowa, trzy sale ćwiczeń, kopuła z teleskopem, taras obserwacyjny oraz cały kompleks konferencyjno–szkoleniowy z jadalnią i pokojami. Na miejscu jest możliwość sporządzania posiłków we własnym zakresie, są lodówki, kuchenka tradycyjna i mikrofalowa oraz zmywarka do naczyń i oczywiście komplety tych ostatnich.  Organizatorzy polecają także korzystanie z usług cateringowych, które w Niepołomicach funkcjonują bez zarzutu. Do tego w bezpośredniej bliskości Obserwatorium znajdują się trzy restauracje oraz pizzeria. Kwatery będą w pokojach czteroosobowych. Możliwy jest także udział w samych zajęciach przez osoby miejscowe albo wybierające wygodę oferowaną przez hotele.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach Szkoły jest zgłoszenie imienne przy użyciu FORMULARZA. Zakwaterowanie w MOA oraz udział zajęciach są bezpłatne.

Wszelkie zapytania można kierować pod adres gsek@moa.edu.pl albo pod numerem telefonu 608 431 106.

 

Więcej:

 

Opracowanie: Magda Maszewska
Źródło: Grzegorz Sęk, MOA

Ilustracja: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego (MOA) w Niepołomicach. Źródło: MOA

Reklama