Przejdź do treści

XXI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2017

Właśnie rozpoczęły się zapisy na XXI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2017, który odbędzie się w dniach 10-13 sierpnia 2017 r. (czwartek-niedziela) w Urzędowie koło Kraśnika, woj. lubelskie. Urzędów będzie gościł miłośników astronomii już po raz czwarty. Poprzednio było to podczas OZMA nr 3 w 1999 roku, wkrótce po pamiętnym zaćmieniu Słońca oraz w latach 2010 i 2012.

Organizatorem zlotu jest tradycyjnie PPSAE „Grupa Lokalna”, tym razem gospodarzem i głównym organizatorem będzie znany miłośnik astronomii Józef Baran oraz Klub Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza z Urzędowa. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii.

OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia. W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, prezentacje, wystawy, konkursy z cennymi nagrodami, starty modeli rakiet, obserwacje astronomiczne oraz dobra zabawa .

W tym roku motywem przewodnim zlotu będzie Księżyc. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego, zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia.

Tradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/modernizację instrumentu obserwacyjnego, obserwacje, działalność popularyzatorską itp.

Organizatorzy zapewniają wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 3 sierpnia, okolicznościową koszulkę, 3 posiłki (czwartek kolacja, piątek i sobota obiady, oraz kiełbaski na ognisko w sobotę), miejsce pod namiot oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. "Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę."

Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 sierpnia. Dla osób, które przyjadą na zlot bez rezerwacji, organizatorzy nie gwarantują wyżywienia, koszulek i miejsca pod namiot. Udział osób poniżej 15 roku życia – tylko z opiekunem. Noclegi we własnych namiotach lub przyczepach kempingowych. Hotele lub kwatery prywatne i agroturystyka we własnym zakresie, informacja u organizatora.

Pomimo, że zlot oficjalnie rozpoczyna się w czwartek 10 sierpnia, to można przyjeżdżać już w środę.

Wszystkich miłośników astronomii z całego terenu naszego kraju zachęcamy do czynnego uczestnictwa w XXI OZMA 2017!

Źródło: ppsae.pl

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Oficjalne logo XXI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2017. Źródło: ppsae.pl

Reklama