Przejdź do treści

ESERO zaprasza na "Galaktykę kobiet"

9. Galaktyka kobiet

8 marca odbędzie się wydarzenie online pt. "Galaktyka kobiet". Uczennice szkół ponadpodstawowych będą mogły porozmawiać z badaczkami zajmującymi się astronomią, fizyką i oceanami. Urania jest patronem wydarzenia.

Jak od badania oceanu przejść do badania kosmosu? Jak praca naukowa wygląda od kuchni? Jak ją przekuć w biznes? Skąd wziąć odwagę do podejmowania decyzji i wprowadzania zmian w karierze? Dlaczego warto inwestować w interdyscyplinarne kierunki studiów? W taki sposób organizatorzy Galaktyki kobiet zachęcaj do udziału uczennice szkół ponadpodstawowych.

Wydarzenie odbędzie się 8 marca o godz. 18.00. W jego ramach trzy badaczki spotkają się z uczennicami szkół ponadpodstawowych. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia pozostają domeną mężczyzn. Uczestniczki nie tylko wysłuchają opowieści, ale będą mogły bezpośrednio porozmawiać z prelegentkami.

Spotkanie odbędzie się online w formie krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od uczestniczek. Pytania można już teraz przesyłać do organizatorów na adres: esero@kopernik.org.pl.

Galaktyka kobiet jest cyklem spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Celem projektu jest wspieranie dziewcząt w wieku 14-19 lat, które pragną zajmować się naukami ścisłymi, a także inspirowanie tych, które jeszcze szukają swoich pasji. Odbywa się już dziewiąta edycja tego projektu.

Organizatorzy wskazują, iż innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebni są też programiści, projektanci aplikacji w najnowszych technologiach, analitycy i inni specjaliści w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, oceanografii czy badań kosmosu. To zapotrzebowanie dotyczy osób obu płci: kobiet i mężczyzn.

Patronem medialnym wydarzenia jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, a patronami honorowymi Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Fundacja Kobiety Nauki.

Oto sylwetki ekspertek tej edycji wydarzenia:

Prof. Bożena Czerny

Prof. Bożena Czerny – astrofizyczka. Pracuje w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. W swoich badaniach koncentruje się na modelowaniu procesów fizycznych w pobliżu czarnych dziur. Porównuje również modele z danymi obserwacyjnymi. Jest kierowniczką pięcioletniego grantu Maestro przyznawanego przez NCN oraz grantu ERC Synergy Grant, którego celem jest wykorzystanie metod wielosondowych do ustalenia skali odległości we Wszechświecie z niespotykaną dotąd dokładnością.

Dr Noemi Zabari

Dr Noemi Zabari – astrofizyczka. Kierowniczka projektu badawczo-rozwojowego, łączącego środowisko naukowe i biznesowe. Prezeska firmy Astrotectonic, zajmującej się badaniami nad promieniowaniem kosmicznym w odniesieniu do trzęsień Ziemi. Pasjonatka technologii, innowacji i tego jak mogą one polepszyć nasze życie. Fanka dynamicznego i pozytywnego podejścia do życia.

Mgr Inż. Ewa Borowska

Mgr Inż. Ewa Borowska - oceanografka. Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim oraz założycielka startupa Extremo Technologies. Jest członkiem grupy badawczej Venus Life Finder Mission Concept Study w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i współpracuje z NASA. W swojej pracy badawczej zajmuje się organizmami ekstremofilnymi, ze szczególnym uwzględnieniem mikroglonów i sinic.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: ESERO / Centrum Nauki Kopernik

 

 

Reklama