Przejdź do treści

Zaćmienie Słońca w Obserwatorium La Silla i inne transmisje online

Zaćmienie Słońca w Obserwatorium La Silla 2.07.2019 r. - wizja artysty

Dzisiaj wieczorem polskiego czasu nastąpi całkowite zaćmienie Słońca, widoczne w Ameryce Południowej. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie m.in. przez Obserwatorium La Silla w Chile, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO przeprowadzi transmisję online. Transmisję zapowiadają także Z głową w gwiazdach oraz Fundacja Nicolaus Copernicus.

Całkowite zaćmienie Słońca 2 lipca 2019 roku będzie widoczne na Oceanie Spokojnym, w Chile i w Argentynie. W Polsce go nie zobaczymy, pozostaje więc posiłkować się transmisjami na żywo w internecie oraz podziwiać zdjęcia publikowane w sieci.

Szczególną ciekawostką tego zaćmienia jest fakt, iż pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez Obserwatorium La Silla – jedno z czołowych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Obserwatorium La Silla należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którego krajem członkowskim jest Polska. Można więc powiedzieć, że Obserwatorium La Silla jest też częściowo polskie.

Co więcej, Obserwatorium La Silla obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Otrzymało więc od natury bardzo ładny prezent urodzinowy.

Oprócz Obserwatorium La Silla, pas całkowitego zaćmienia obejmie także dwa inne obserwatoria astronomiczne: Cerro Tololo Inter-American Observatory oraz Cerro Pachón Observatory.

ESO przygotowało specjalne wydarzenie na górze La Silla (link do transmisji online). Można było zdobyć wejściówki na obserwacje zaćmienia z terenu obserwatorium (rozeszły się błyskawicznie, w kilka minut). Do obserwatorium przyjadą też uczniowie chilijskich szkół, media, członkowie Sieci Popularyzacji Nauki ESO oraz reprezentacji mediów społecznościowych, zakwalifikowani do inicjatywy #MeetESO. Relacje wykonaniu laureatów #MeetESO będzie można śledzić na blogach, kanałach YouTube, na Facebooku i Twitterze, których adresy można znaleźć na końcu strony z programem wydarzenia w Obserwatorium La Silla. Łącznie w dniu zaćmienia do Obserwatorium La Silla przybędzie 1000 osób.

Kilka zespołów badawczych zaplanowało obserwacje naukowe podczas zaćmienia Słońca. Użyte będą teleskopy NTT, ExTrA, TAROT i REM z Obserwatorium La Silla. Łącznie przeprowadzonych zostanie siedem eksperymentów.

Chilijskie media informują o tłumach turystów, którzy w ostatnich dniach przybyli do tego kraju, aby zobaczyć zaćmienie Słońca.

Zapowiadane są też w pełni polskie transmisje z Chile w wykonaniu Fundacji Nicolaus Copernicus oraz Z głową w gwiazdach.

Fundacja Nicolaus Copernicus rozstawi swój sprzęt w Vancua, 50 km od La Sereny. Jeśli tylko warunki pozwolą, transmisję będzie można zobaczyć na facebookowym profilu fundacji, a także na facebookowej stronie Obserwatorium Truszczyny. Adres do transmisji: https://www.facebook.com/NicolausCopernicusFoundation/ oraz https://www.facebook.com/ObserwatoriumTruszczyny/.

Z głową w gwiazdach to z kolei strona poświęcona relacjom z różnych zjawisk astronomicznych, prowadzona przez Karola Wójcickiego. Autor znajduje się już w Chile i, jak pisze, znalazł świetne miejsce nad wybrzeżem Pacyfiku do przeprowadzenia transmisji online. Adres do transmisji: https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/.

Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godz. 21:23:50.8, start fazy całkowitej o 22:39:23.6 (dane dla Obserwatorium La Silla, podane w czasie polskim).

Więcej informacji:

 

Opracował: Krzysztof Czart

Źródło: ESO / Z głową w gwiazdach / Fundacja Nicolaus Copernicus

Na ilustracji: Artystyczna wizja całkowitego zaćmienia Słońca w Obserwatorium La Silla w Chile. Źródło: M. Druckmüller, P. Aniol, K. Delcourte, P. Horálek, L. Calçada/ESO.

Reklama