Przejdź do treści

Zaćmienie Superksiężyca z murów Mysiej Wieży

 Księżyc nad Kruszwicą. fot. Ilona Dybicz Astrobaza Kruszwica

Wyjątkowa gratka dla miłośników interesujących zjawisk astronomicznych: Superksiężyc, całkowite zaćmienie Księżyca oraz Krwawy Księżyc – trzy zjawiska w jednym czasie - miały miejsce 28 września 2015 r. Tego dnia Astrobaza w Kruszwicy ponownie zawitała, dzięki uprzejmości p. Henryka Zajączkowskiego, na murach Mysiej Wieży.

Niecodzienne zjawisko można było podziwiać w nocy 28 września 2015 r. Po północy miłośnicy astronomii z Kruszwicy zgromadzili się na szczycie Mysiej Wieży, aby obserwować zaćmienie Księżyca, Superksiężyc i Krwawego Księżyca w jednym. Taka kumulacja zdarza się bardzo rzadko, zaledwie kilka razy na stulecie.

Mysia Wieża w Kruszwicy jest wyjątkowym obiektem. Wysoka na 32 metry ceglana ośmioboczna wieża, która góruje nad miastem, jest pozostałością po zamku zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku i zniszczonym przez Szwedów w 1657 roku. Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami. Z jej tarasu roztacza się piękny widok na Gopło oraz okolice, m.in. widać Inowrocław.
Nazwa wieży łączy się z legendą o królu Popielu i początkami państwowości polskiej. Władca ten, za swe niegodziwe występki, miał zostać zjedzony za karę wraz z rodziną przez setki myszy. Część historyków wiąże nazwę tej wieży z rodem Myszków, którzy panowali nad ludem goplańskim.

W tak romantycznych klimatach uczniowie kółka astronomicznego, lokalni miłośnicy astronomii oraz licznie przybyli mieszkańcy Kruszwicy wraz z opiekunami ASTROBAZY, paniami Iloną Dybicz i Magdaleną Musiałowską, przeprowadzili obserwacje zaćmienia Księżyca. Do obserwacji użyto teleskopów i lornetek, a samo zjawisko zostało udokumentowane na filmach i zdjęciach. Obserwacje dostarczyły wszystkim uczestnikom niesamowitych wrażeń i przeżyć, ponieważ Księżyc zmieniał barwy i rozmiary. Kolejna taka możliwość nadarzy się  dopiero za kilkanaście lat, gdyż dopiero w 2033 roku.

Pan Henryk Zajączkowi jest kierownikiem Biura Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Kruszwicy i osobą, która wspomaga działalność miłośników astronomii. 

 

Na zdjęciu: Księżyc nad Kruszwicą. fot. Ilona Dybicz Astrobaza Kruszwica

Na zdjęciu: Księżyc nad Kruszwicą. fot. Ilona Dybicz Astrobaza KruszwicaSuperksiężyc – co to jest?
Zjawisko określane mianem Superksiężyca występuje wtedy, kiedy nasz nieodłączny satelita znajduje się w perygeum, czyli w najbliższym Ziemi punkcie na jego orbicie.

Całkowite zaćmienie Superksiężyca
Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy Księżyc wchodzi w cień Ziemi. Na dodatek stało się to wtedy, kiedy na niebie swój srebrzysty poblask rozsiewał Superksiężyc. To malownicze  zjawisko astronomiczne rozpoczęło  się o 2:11, a przechodząc przez różne fazy – zakończyło  nad ranem ok. 6.00.

Superksiężyc stał  się Krwawym Księżycem
Krwawy Księżyc pojawił się na skutek rozpraszania światła na cząsteczkach atmosfery.

Już dziś serdecznie zapraszamy do obserwacji nieba z naszą Astrobazą.


                                                                            
Opracowanie: Ilona Dybicz Koordynator Astrobazy Kruszwica

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Księżyc nad Kruszwicą. fot. Ilona Dybicz Astrobaza Kruszwica

Reklama