Przejdź do treści

Zaginęła rakieta AGH Space Systems na poligonie w Drawsku Pomorskiem

Rakieta "Bagieta" na wyrzutni w Drawsku Pomorskim

15 października 2017 r. studenci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa przeprowadzili test swojej najnowszej eksperymentalnej rakiety hybrydowej „Bagieta”. W wyniku niesprzyjających warunków pogodowych, rakieta zaginęła. Dla znalazcy przewidziano nagrodę.

Rakieta „Bagieta” była konstruowana przez zespół AGH Space Systems w roku akademickim 2016/2017. Swój pierwszy lot odbyła w czasie Festiwalu Meteora 2017 na Pustyni Błędowskiej 1 października br. Był to lot testowy z ograniczonym pułapem ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Pełne możliwości Bagiety zespół miał sprawdzić na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Start rakiety nastąpił o godz. 11:00. Rakieta z silnikiem hybrydowym osiągnęła pułap kilku kilometrów. Ze względu na niesprzyjające warunki  pogodowe (słaba widoczność, mocny wiatr), głowica rakiety wraz z modułem GPS oddzieliła się od korpusu i spadła 7 km od  miejsca startu, niedaleko miejscowości Jaworze. Studenci poszukują wszystkiego poza głowicą. Pozostała część rakiety prawdopodobnie spadła bez spadochronu i jest możliwość, że wbiła się w ziemię. O zaginięciu rakiety poinformowano lokalne nadleśnictwo.

Jak wygląda poszukiwana rakieta?

Bez głowicy, ok. 3,5m, dwa moduły kompozytowe w kolorze czarnym (jeden z payloadem, drugi z silnikiem) i aluminiowa butla, ok. 2m, pomiędzy nimi. Pomarańczowe lotki. Payload zawiera kluczowe dla nas dane.

Na butli znajdowało się logo AGH, AGH Space Systems i nazwa rakiety "Bagieta". Były również dwie naklejki (mogły się zerwać): "Własność Akademii Górniczo-Hutniczej, eksperyment naukowy" oraz dane koła studenckiego: FB AGH Space Systems

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: AGH Space Systems

Reklama