Przejdź do treści

Zainaugurowano rocznicową wystawę IAU pt. Above and Beyond

Dzisiaj zainaugurowano w Wiedniu rocznicową wystawę na 100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej zatytułowaną "Above and Beyond". Ma ona charakter open-source i powstała przy udziale polskiego studia Science Now. W tym i kolejnym roku wystawa będzie podróżować po różnych miastach, m.in. zawita w Warszawie.

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy. Pokazuje najważniejsze astronomiczne przełomy w ciągu ostatniego stulecia, ale wskazując, że odkrycia naukowe to ciągły proces stymulowany trzema pytaniami, które są obecnie tak samo aktualne, jak były 100 lat temu: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co stanowi energię gwiazd, jak zaczynają świecić i co się dzieje gdy umierają?

Całą wystawę zaprojektowano w modelu open-source, w nawiązaniu do otwartej nauki. Cała jej zawartość jest dostępna na licencji Creative Commons i można będzie z niej publicznie korzystać od września 2018 r.

Wystawa będzie podróżować do różnych miast w latach 2018 i 2019, takich jak Bruksela (Belgia), Garching (Niemcy), Lejda (Holandia), Paryż (Francja), Rzym (Włochy), Warszawa (Polska).

"Above and Beyond" to jedna z wielu inicjatyw, które zostaną przeprowadzone w ramach IAU100, czyli rocznicowych akcji Międzynarodowej Unii Astronomicznej skierowanych do społeczeństw całego świata, a mających przybliżyć ludziom stulecie odkryć astronomicznych.

Rocznicowa wystawa IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU/Science Now/A. Majewska.

Rocznicowa wystawa IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.

Rocznicowa wystawa IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.

Rocznicowa wystawa IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.

Prezydent-elekt IAU, Ewine van Dishoeck (po prawej) w trakcie otwarcia rocznicowej wystawy IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU/M. Zamani.

Więcej informacji:

 

Reklama