Dzisiaj zainaugurowano w Wiedniu rocznicową wystawę na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zatytułowaną „Above and Beyond”. Ma ona charakter open source i powstała przy udziale polskiego studia Science Now. W tym i kolejnym roku wystawa będzie podróżować po różnych miastach – m.in. zawita do Warszawy.
Wystawa ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy. Pokazuje najważniejsze astronomiczne przełomy w ciągu ostatniego stulecia, ale jednocześnie wskazuje, że odkrycia naukowe to ciągły proces stymulowany trzema pytaniami, które są obecnie tak samo aktualne, jak były sto lat temu: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co stanowi energię gwiazd, jak zaczynają świecić i co się dzieje, gdy umierają?
Całą wystawę zaprojektowano w modelu open source, w nawiązaniu do otwartej nauki. Cała jej zawartość jest dostępna na licencji Creative Commons i można będzie z niej publicznie korzystać od września 2018 roku.
Wystawa będzie w latach 2018 i 2019 podróżować do różnych miast, takich jak Bruksela, Garching (Niemcy), Lejda, Paryż, Rzym czy Warszawa.
„Above and Beyond” to jedna z wielu inicjatyw w ramach IAU100, czyli rocznicowych akcji Międzynarodowej Unii Astronomicznej skierowanych do społeczeństw całego świata, a mających przybliżyć ludziom stulecie odkryć astronomicznych.
Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU/Science Now/A. Majewska
Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU
Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU
Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU
Prezydent-elekt IAU, Ewine van Dishoeck (po prawej) w trakcie otwarcia rocznicowej wystawy IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU/M. Zamani
Więcej informacji:
- IAU 100th Anniversary Open-source Exhibition Premieres in Vienna
- Strona wystawy
- Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU)
- 100 lat IAU
- Wstępniak do Uranii nr 4/2018 dotyczący IAU100