Przejdź do treści

Zbadano dwa bolidy, które przeleciały nad Polską

Trasa przelotu bolidów Okonek i Ostrowite w 2015 roku
Ukazały się wyniki badań dwóch bardzo jasnych meteorów (bolidów), które przecięły niebo nad naszym krajem w nocy z 31 października na 1 listopada 2015 r. Oba zjawiska zostały zarejestrowane przez Polską Sieć Bolidową.

Polska Sieć Bolidowa, prowadzona przez Pracownię Komet i Meteorów (PKiM), to sieć wyspecjalizowanych obserwatoriów do rejestrowania przelotów jasnych meteorów. Stacje wyposażone są w kamery pozwalające nagrać przeloty bolidów na niebie nad Polską. W ubiegłym roku szczególną uwagę przykuły dwa przeloty z nocy z 31 października na 1 listopada 2015 r. Każde ze zjawisk zostało zarejestrowane przez sześć stacji bolidowych.

Pierwszy był bolid nazwany "Okonek", który dostrzeżono 31 października 2015 r. o godzinie 19:05. Ponieważ zbiegło się to z obserwacjami planetoidy 2015 TB145, która przelatywała wtedy blisko Ziemi, to meteor na żywo widziało wiele osób. Następny bolid - "Ostrowite" - pojawił się o godzinie 00:13 i miał dużo mniejszą publiczność. Oba meteory były z Południowych Taurydów.

Ustalono iż jasność absolutna bolidu Okonek wyniosła około -16 magnitudo, a drugiego meteoru około -14,8 magnitudo. To więcej niż jasność Księżyca w pełni!

Orbity obu bolidów wykazują zgodność z orbitą komety Enckego (2P/Encke), która przypuszczalnie jest "odpowiedzialna" za kilka rojów meteorów zwanych "Kompleksem Taurydów". Ci jeszcze ciekawsze, okazało się, że zachodzi zgodność również z orbitami planetoid 2005 UR i 2005 TF50 należących do kategorii planetoid bliskich Ziemi (NEA). Jedna z nich (2005 UR) przeszła bardzo blisko Ziemi 30 października 2005, a to wtedy obserwowano intensywne i bogate w bolidy maksimum Taurydów.

W związku z tym autorzy publikacji, której pierwszym autorem jest dr hab. Arkadiusz Olech z CAMK PAN w Warszawie, rozważają wspólne pochodzenie obu bolidów i tych dwóch planetoid. Być może mniej więcej 400 lat temu rozpadł się większy obiekt, z którego powstały wspomniane cztery ciała, a także wiele innych.

Publikację naukową przedstawiającą wyniki badań przyjęto do druku w „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Skład zespołu badawczego: A. Olech (CAMK PAN), P. Żołądek (PKiM), M. Wiśniewski (PKiM, GUM), R. Rudawska (ESA), M. Bęben (PKiM), T. Krzyżanowski (PKiM), M. Myszkiewicz (PKiM), M. Stolarz (PKiM), M.  Gawroński (UMK), M. Gozdalski (PKiM), T. Suchodolski (CBK PAN), W. Węgrzyk (PKiM) oraz Z. Tymiński (NCBJ).

Źródło: MNRAS / Polska Sieć Bolidowa

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Mapa przedstawia trasy przelotu dwóch bolidów z nocy 31.10/1.11.2015 r. oraz rozmieszczenie stacji bolidowych, które zarejestrowały przelot tych meteorów. Źródło: Polska Sieć Bolidowa.


Reklama