Przejdź do treści

Zbliża się ciekawa koniunkcja dwóch planet

koniunkcja

W najbliższą noc z soboty na niedzielę (10/11 marca) będziemy świadkami kolejnej przeuroczej koniunkcji trzech ciał niebieskich - tym razem Księżyca z Marsem oraz jasnym Saturnem. Natomiast kilka dni później dojdzie do jeszcze ciekawszego zjawiska na porannym niebie!

W niedzielę 11 marca o godz. 00.54 dojdzie do bardzo ciekawego spotkania Księżyca z Marsem (w separacji ponad trzech stopni kątowych). Niestety, o tej porze w Polsce nie zobaczymy jeszcze Srebrnego Globu ani Czerwonej Planety, ponieważ wzejdą one dopiero w drugiej połowie nocy. Taka sama sytuacja dotyczyć będzie największego zbliżenia Saturna do Księżyca, których najmniejsza odległość na niebie wyniesie zaledwie 2 stopnie i 14 minut – do tego momentu dojdzie około godziny 02.00 i pod linią horyzontu, przez co również ten moment w Polsce nie będzie widoczny. Tym bardziej więc zachęcamy wszystkich miłośników nieba do rozpoczęcia przygotowań do obserwacji właśnie w drugiej połowie tej nocy.

Zjawisko będzie już dość dobrze widoczne około godziny 04.00, nad południo-wschodnim horyzontem. Księżyc będzie świecił w fazie 34 procent, nie powinniśmy także mieć problemów z lokalizacją Marsa, który osiągnie wówczas jasność 0.65 mag. Po godzinie 05.00 cała koniunkcja przesunie się już ponad południowy horyzont. Dla odporniejszych na marcową aurę polecamy również kontynuowanie obserwacji do godziny 05.30, ponieważ właśnie wtedy powinien już dość dobrze prezentować się jasny Saturn, tworzący jednocześnie niewielki trójkąt ze Srebrnym Globem oraz z Czerwoną Planetą – Marsem. Warto pamiętać, że jest jeszcze marzec, więc temperatury są niskie, a przy wychodzeniu na zewnątrz należy zabrać ze sobą coś ciepłego.

Marcowa koniunkcja to również kolejna okazja dla astrofotografów i początkujących obserwatorów, pozwalająca im w ciekawy sposób zgłębiać tajemnice naszego Wszechświata. Posiadaczy teleskopów z tzw. napędem Go-To zachęcamy do próby „upolowania” obu ciał niebieskich. W okolicy godziny 05.00 będą się one znajdowały na wysokości około 11 stopni ponad południowym horyzontem. Będzie to z pewnością jeden z najlepszych momentów, aby dokładnie przyjrzeć się temu kosmicznemu spektaklowi. Dla posiadaczy większych instrumentów optycznych ciekawym obiektem do obserwacji może być też zapewne jeden z księżyców Saturna – Tytan.

Chociaż mówimy tu o koniunkcji trzech ciał niebieskich, z pewnością nie zabraknie i innych równie ciekawych atrakcji na nocnym niebie w nadchodzących dniach pierwszego wiosennego miesiąca. W dniu 13 marca na porannym niebie doświadczymy równie uroczego i rzadkiego zjawiska astronomicznego: kilka jasnych ciał niebieskich ułoży się niemal w jednej linii nad południowym horyzontem. Spoglądając rankiem w stronę południa, tuż przed wschodem Słońca, powinniśmy zobaczyć wąski sierp Księżyca wraz z Saturnem, Marsem, Antaresem, Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Panny – Spiką.

Zachęcamy też, by tej nocy wyjść na zewnątrz i gołym okiem lub przy pomocy lornetki rozpocząć podziwianie tej wyjątkowej koniunkcji. Pamiętajmy, że tak ciekawe i rzadkie zjawiska na niebie warto obserwować (i dzielić) z najbliższymi. Wszystkim obserwatorom życzymy pogodnych nocy i udanych obserwacji.

Autor: Adam Tużnik

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:

 

Na ilustracji:

Położenie planet w niemal jednej linii na porannym niebie, ponad południowym horyzontem, w dniu 13 marca 2018 roku około godziny 05.00. Źródło: stellarium.org.

Reklama