Przejdź do treści

Zbliża się częściowe zaćmienie Księżyca

W najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia, czekać na nas będzie niezwykle ciekawe zjawisko astronomiczne: tego wieczoru dojdzie do częściowego zaćmienia Srebrnego Globu.

W poniedziałkowy wieczór Księżyc wędrujący nisko nad widnokręgiem zostanie częściowo zakryty przez cień pochodzący od naszej planety.

Zjawisko to będzie widoczne zaraz po wschodzie Księżyca, który znajdzie się w konstelacji Koziorożca, tuż nad wschodnim horyzontem w okolicach godziny 20:11. Fazę maksymalną zaćmienia tym razem ocenia się ją na około 25%. Z pewnością już przy pomocy małej lornetki o dużym polu widzenia powinniśmy być w stanie dojrzeć lekko przysłonięty brzeg tarczy samego Księżyca.

Warto wiedzieć, że w tym roku obserwowano już zaćmienie Srebrnego Globu, które miało miejsce 11 lutego, jednak ostatnie spektakularne - całkowite, obserwowane z terenów naszego kraju miało miejsce we wrześniu 2015 roku. Tym razem, warto choć przez chwilkę spojrzeć na tarczę naszego naturalnego satelity i z pewnością, z upływem czasu zobaczymy jak cień rzucany przez Ziemię będzie powoli przesuwał się na tle jego tarczy.

Sierpniowe zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca rozpocznie się tuż po godzinie 19:23 czasu polskiego i potrwa do 21:18. Zaćmienie to nastąpi dwa tygodnie przed całkowitym zaćmieniem Słońca, które będzie można obserwować z terenów Stanów Zjednoczonych i będzie jednym z ciekawszych zjawisk w 2017 roku.

Wszystkich pasjonatów astronomii zachęcamy także do prowadzenia obserwacji oraz fotografowania, zarówno tych zaawansowanych, jak i tych, co dopiero zaczynają interesować się nocnym niebem i obserwacjami, bo widok, który ujrzycie, będzie naprawdę bezcenny!

Autor: Adam Tużnik


Więcej informacji:

Na ilustracji:
Powierzchnia naszego naturalnego satelity. Fot. Adam Tużnik