Przejdź do treści

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Saturnem

W najbliższy piątek (07.07) czeka nas kolejna wakacyjna atrakcja na nocnym niebie, tym razem dojdzie do bliskiej koniunkcji Księżyca z Saturnem.

Zaraz po zachodzie słońca w czwartkowy wieczór (6 lipca), Księżyc będący wówczas w fazie 94% oraz jasny Saturn (0.11 mag) świecący nad południowo-wschodnim horyzontem. Będą dla nas prawie idealnymi obiektami do rozpoczęcia obserwacji.

Przed rozpoczęciem samych obserwacji zalecamy, by na przykład do oglądania powierzchni Księżyca wyposażyć się w filtry okularowe, w celu zmniejszenia natężenia docierających promieni światła do okularu, ponieważ tego wieczoru nasz Srebrny Glob będzie znajdował się nieco dobę od pełni.

Do samego momentu największego zbliżenia planety z pierścieniami do Księżyca dojdzie o godz. 05:33 nad ranem. Niestety o tej porze obydwa ciała niebieskie będą znajdować się już głęboko pod horyzontem.

Dlatego też zachęcamy wszystkich obserwatorów aby tego dnia same obserwacje rozpocząć nieco wcześniej, na przykład zaraz po zachodzie Słońca lub około północy.

Jednak co ciekawe w momencie największego zbliżenia odległość ta wyniesie zaledwie nieco ponad 3 stopnie. Jeżeli jesteśmy posiadaczami chociaż małych lornetek lub teleskopów, to zachęcamy również, by spróbować zapolować tej nocy na urokliwe pierścienie Saturna.

Dla posiadaczy większych instrumentów optycznych ciekawym obiektem do obserwacji może być zapewne jeden z księżyców Saturna - Tytan.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Saturnem nad południowym horyzontem. Źródło: stellarium.org

Reklama