Przejdź do treści

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Wenus

Już w nadchodzący czwartek (20.07), na porannym niebie dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska astronomicznego, tym razem Księżyc spotka się z jasną Wenus.

Do największego zbliżenia Srebrnego Globu z jasną Wenus dojdzie w czwartkowe (20.07) po południe, około godziny 13:38. Dlatego też najlepszą polecaną porą do prowadzenia obserwacji tych dwóch ciał niebieskich będzie czwartkowy poranek.

Same obserwacje zalecamy rozpocząć w okolicach godziny 3. nad ranem, gdy Księżyc będący w fazie około 15% (kilka dni przed nowiem), oraz jasna Wenus (-4.05 mag) będą znajdować się tuż nad wschodnim horyzontem.

Obok nich już przy pomocy choćby małej lornetki powinniśmy być w stanie dostrzec jasną gwiazdę konstelacji Byka - Aldebarana o jasności 0.85 mag. Te trzy ciała niebieskie, czyli: Księżyc, Wenus oraz Aldebaran, powinny świetnie prezentować się tuż nad horyzontem.

Chociaż mówimy tu o koniunkcji dwóch ciał niebieskich, z pewnością nie zabraknie też innych równie ciekawych atrakcji na nocnym niebie.

Interesującym obiektem, na który również można poświęcić chwilkę czasu, może być gromada otwarta M45, czyli popularne Plejady o jasności 1.4 mag. Warto wiedzieć, że gromada ta zawiera kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy, a są nimi: Taygeta, Maja, Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas, Celaeno i Elektra.

Obecnie na niebie są również widoczne alfa Cygnidy (ACG), czyli kolejny lipcowy rój meteorów, którego maksimum w tym roku przypada na 18 lipca. Sam radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Wenus nad wschodnim horyzontem. Źródło: stellarium.org

Reklama