Przejdź do treści

Zbliża się maksimum Lipcowych Pegazydów

Od 7 do 13 lipca na nocnym niebie możemy obserwować pierwszy wakacyjny rój meteorów - lipcowe Pegazydy. Wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

Wypadające w tym roku maksimum aktywności lipcowych Pegazydów przypada na dzień 9 lipca. Jest to rój meteorów, który posiada swój radiant w konstelacji Pegaza i jest on co roku świetną atrakcją na nocnym rozgwieżdżonym niebie dla każdego miłośnika astronomii.

Warto również wiedzieć, że podczas tegorocznego maksimum nasz Srebrny Glob będzie znajdował się w okolicy pełni, więc może nam trochę utrudniać dojrzenie większej ilości "spadających gwiazd". Dlatego też tegoroczne obserwacje Pegazydów zalecamy rozpocząć zaraz po zachodzie Księżyca lub przed jego wschodem, w celu ujrzenia większej ilości meteorów.

Lokalizacja radiantu roju Lipcowych Pegazydów nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom nieobeznanym z położeniem konstelacji na nocnym niebie.

Gwiazdozbiór Pegaza możemy odnaleźć w najprostszy sposób, odnajdując najjaśniejszą gwiazdę całego gwiazdozbioru, mianowicie α Peg o jasności 2,49 mag. Konstelację tę możemy również w bardzo prosty sposób zlokalizować po tym, że od północy graniczy ona między innymi z gwiazdozbiorem Andromedy, a od południa z konstelacjami Ryb oraz Wodnika.

Co roku aktywność tego roju odnotowuje się na poziomie od 4 do maksymalnie 7 zjawisk w ciągu jednej godziny. Co ciekawe i warte również uwagi, rój ten związany jest prawdopodobnie z kometą C/1979 Y1 (Bradfield).

Wszystkim obserwatorom tegorocznych Lipcowych Pegazydów życzymy udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Położenie konstelacji Pegaza na nocnym niebie. Źródło: AlltheSky.com

Reklama