Przejdź do treści

Zbliża się maksimum Ursydów

Rozpoczyna się aktywność ostatniego znaczącego roju meteorowego w tym roku. Ursydy aktywne od 17 do 26 grudnia osiągną maksimum 22 grudnia. Typowa aktywność Ursydów to ZHR na poziomie 10, sporadycznie zdarzają się wybuchy aktywności.
Rój Ursydów jest stosunkowo słabo zbadany. Świąteczny okres i zazwyczaj zła pogoda nie sprzyjają obserwacjom tego grudniowego strumienia. W ciągu ostatnich 70 lat zaobserwowano dwa duże wybuchy aktywności w latach 1945 i 1986, zapewne było ich więcej ale z przyczyn wyżej wspomnianych nie obserwowano wszystkich wybuchów. Nieco podwyższoną aktywność obserwowano w 2006 i 2008 co mogło mieć związek z przejściem przez peryhelium komety macierzystej 8P/Tuttle w styczniu 2008 roku. Jak dotąd nie udało się wykazać związku z peryheliami 8P/Tuttle i aktywnością roju, niektóre wzrosty aktywności miały też miejsce w momencie gdy kometa znajdowała się w aphelium.
W roku 2017 nie spodziewamy się szczególnie podwyższonej aktywności. Na podstawie analiz Jeremie Vaubaillona spodziewać można się minimalnego wzrostu aktywności związanego z przejściem Ziemi przez dość stary strumień pochodzący z roku 884 n.e., wzrost aktywności spowodowany tym przejściem spodziewany jest 22 grudnia o godzinie 14:43UT (w Polsce początek nocy z 22 na 23 grudnia). Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, jest widoczny przez całą noc przy czym w najdogodniejszym położeniu znajduje się w drugiej połowie nocy. Meteory należące do roju Ursydów wchodzą do ziemskiej atmosfery z prędkością 33 km/s co przekłada się na umiarkowane prędkości kątowe. Współczynnik masowy r=3.0 co oznacza że meteory należące do roju są w większości słabe, rój wymaga idealnie ciemnego nieba a w warunkach miejskich może być całkowicie niewidoczny. Pomimo dość niskiej aktywności i niezbyt wysokiej jasności meteorów warto rzucić okiem na niebo w piątkowy wieczór, być może rój sprawi jakąś niespodziankę.

Na obrazku przedstawiono położenie radiantu roju Ursydów na początku nocy z 22 na 23 grudnia 2017 roku

Więcej informacji o tym i o innych rojach meteorów można znaleźć pod adresem  www.urania.edu.pl/almanach

 

Reklama