Przejdź do treści

Zdalna Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (e-KSAKN)

Uczestnicy Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia

Epidemia koronawirusa nie zniechęciła studentów z astronomicznych kół naukowych i mimo wszystko zorganizują oni swoją cykliczną konferencję. Odbędzie się ona jednak w nietypowej formie – przebiegnie zdalnie poprzez internet.

Koła naukowe studentów astronomii z pięciu polskich uniwersytetów każdego roku organizują konferencje studenckie. Postawieni wobec kryzysu studenci postanowili nie poddawać się i, pomimo pandemii, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Idea Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) po raz pierwszy pojawiła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w 2011 roku odbyła się jej pierwsza edycja. Wtedy też powstała tradycja rotacyjnej organizacji owych spotkań przez astronomiczne koła naukowe różnych uniwersytetów. Tegoroczny, już XVI, KSAKN odbędzie się w nowej, całkowicie zdalnej odsłonie. Organizacją wydarzenia zajmuje się Koło Naukowe Astronomów (KNAstr) Uniwersytetu Warszawskiego (UW).

Konferencja kierowana jest głównie do studentów astronomii i jej miłośników. Prelekcje wygłaszane są przez studentów na wszystkie tematy związane z tą dziedziną nauki. Dzięki takiej naturze sympozjum, studenci pierwszych lat mogą nie tylko posłuchać o wynikach badań swoich rówieśników, ale również wygłosić swoje pierwsze referaty przed większą publiką.

Zwyczajowo, oprócz wykładów studenckich, w ramach KSAKN odbywają się również wykłady eksperckie, prowadzone przez doświadczonych astronomów. Daje to możliwość zapoznania się z bieżącymi badaniami organizowanymi przez światowej klasy ekspertów. Zdalna forma najbliższej konferencji pozwala na zaproszenie zagranicznych gości: dr. Michaela Shara z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej oraz dr Monikę Mościbrodzką z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę oraz fanpage konferencji.
 

Więcej informacji:

 

Autor: Stefania Wolf

Źródło: KSAKN

 

Na zdjęciu:

Uczestnicy Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) podczas jednej z ostatnich konferencji w Poznaniu. Zdjęcie wykonano w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Źródło: KSAKN.

Reklama