Przejdź do treści

Zdjęcia zaćmienia Słońca wykonane przez sondę marsjańską

Zaćmienie Słońca przez Fobosa (zdjęcia z Curiosity)
NASA opublikowała kilka dni temu w internecie zdjęcia zaćmienia Słońca przez księżyc Fobos, obserwowanego z powierzchni Marsa przez łazik Curiosity. Zaćmienie nastąpiło 17 sierpnia 2013 r.

Zdjęcia zostały wykonane przez teleobiektyw kamery Mastcam, pracującej na pokładzie na łazika Curiosity. Przedstawiają Fobosa przechodzącego na tle tarczy Słońca. Księżyc nie zakrył Słońca w całości, w związku z tym zaćmienie to można przypisać do kategorii obrączkowych zaćmień Słońca. Zamieszczone trzy zdjęcia zostały wykonane w odstępie 3 sekund w dniu 17 sierpnia 2013 r., podczas 369 dnia pobytu sondy na Marsie.

Fobos jest większym z dwóch księżyców Marsa, ale w porównaniu z naturalnym satelitą Ziemi to mały obiekt. Ma wymiary 26,8 x 21 x 18,4 km. Jego odbiegający od kulistego kształt wyraźnie widać na zdjęciach z zaćmienia. Fobos został odkryty w 1877 roku przez amerykańskiego astronoma Asapha Halla, który odkrył także drugi księżyc – Dejmosa.

Obserwacje Fobosa i Dejmosa przez Curiosity i starszy łazik Opportunity pomagają naukowcom w dokładniejszym zbadaniu własności księżyców Marsa. W momencie obserwowanego zaćmienia pozycja Fobosa względem centrum tarczy słonecznej była o dwa do trzech kilometrów bliższa niż przewidywały obliczenia.Źródło zaprezentowanego zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems/Texas A&M Univ.Więcej informacji:Reklama