Przejdź do treści

Zdjęcie komety ISON z teleskopu TRAPPIST

Kometa C/2012 S1 (ISON)
Na witrynie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), w ramach serii "zdjęcie tygodnia", pojawiła się najnowsza fotografia komety ISON, wykonana za pomocą teleskopu TRAPPIST.

Zdjęcie komety C/2012 S1 (ISON) zostało wykonane rano w piątek 15 listopada 2013 r., krótko po jej rozbłysku z 13 listopada. Kometa była dość spokojna do 1 listopada 2013 r., kiedy to pierwszy rozbłysk podwoił ilość emitowanego przez nią gazu. Potem nastąpił 13 listopada jeszcze większy wybuch, zwiększający jej jasność aż dziesięciokrotnie. W ciągu ostatnich kilku nocy kometa ustabilizowała swój nowy poziom aktywności. Obecnie kometę można dostrzec za pomocą lornetki na porannym niebie.

Zdjęcie zostało złożone z czterech różnych 30-sekundowych ekspozycji w filtrach niebieskim, zielony, czerwonym i bliskiej podczerwieni. Ponieważ kometa porusza się na tle gwiazd, dlatego na zdjęciu widać też rozmazane kolorowe plamki. Użyto teleskopu TRAPPIST, który jest narodowym teleskopem belgijskim, pracującym w Obserwatorium ESO La Silal w Chile. Teleskop ten ma średnicę 60 cm i jest sterowany z odległego o 12 tysiecy kilometrów Liège.

Więcej informacji:


Reklama