Przejdź do treści

„Zdobywcy Marsa” na European Rover Challenge 2022

ERC 2022

Już we wrześniu 2022 r. 16 najlepszych drużyn z 7 krajów świata stanie w szranki w zawodach robotów marsjańskich – European Rover Challenge 2022. Wśród finałowej szesnastki, która pojawi się na największym torze marsjańskim na świecie, zobaczymy kilka drużyn z Polski, w tym m.in. AGH Space Systems, otwierającą listę finalistów.

Od 9 do 11 września 2022 r. na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się kolejna edycja zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge 2022. Wzorem lat poprzednich zawody odbędą się w formule hybrydowej.

Jak co roku, jury konkursu postawiło przed uczestnikami wymagania zbliżone do prezentowanych przez największe agencje kosmiczne. Po zaciętej rywalizacji, w której udział wzięły 92 drużyny z pięciu kontynentów (64 w formule stacjonarnej, 28 w zdalnej), w finale zawodów zobaczymy reprezentantów 7 krajów: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii oraz Polski. Drużyny z Polski, które od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotycznych, uplasowały się wysoko w rankingu. Polskę będą na Marsyardzie reprezentowały: AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II z Politechniki Warszawskiej, KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej oraz IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej.

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 przewidziano niezwykle interesujące interdyscyplinarne debaty dotyczące przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach na Księżycu, wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi oraz komercjalizacji badań i technologii kosmicznych. Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, obejrzeć filmy 3D wyjaśniające, np. zjawisko zorzy polarnej czy opisujące strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Gianfranco Visentina – kierownika Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), prof. Grzegorza Wrochnę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Artemis Westenberg – dyrektor generalną Explore Mars Europe, Marię Antoniettę Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej w Thales Alenia Space, czy dr. Gernota Groemera – założyciela i dyrektora administracyjnego Austriackiego Forum Kosmicznego.

Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do ERC może dołączyć publiczność z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia dzięki internetowej transmisji uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków globu.

Uczestnicy tegorocznych zawodów wystartują w dwóch formułach: stacjonarnej, w której wezmą udział roboty skonstruowane przez drużyny oraz zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym Leo Rover oraz z ramieniem robotycznym, które będą znajdowały się na terenie zawodów zlokalizowanych na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Przy czym uczestników zdalnej formuły zawodów poznamy dopiero w sierpniu, po zakończeniu kwalifikacji.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Od tego roku wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Politechnika Świętokrzyska. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a do grona Partnerów dołączyli m.in. Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Polish Space Industry Association, Kell Ideas, Freedom Robotics, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam.

Projekt jest dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

 

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie.

 

Źródło: Biuro Prasowe ERC

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama