Przejdź do treści

Zespół PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej nagrodzony na Spaceport America Cup 2021

Zespół PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej z rakietą HEXA 2

Zespół PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej z rakietą badawczą HEXA 2, zdobył aż dwie nagrody na największych międzynarodowych zawodach inżynierii rakietowej Spaceport America Cup 2021.

Prestiżowe zawody rakiet sondażowych Spaceport America Cup 2021, organizowane przez Experimental Sounding Rocket Association, odbyły się w tym roku zdalnie.  Uczestniczyło w nich 75 drużyn z całego świata, z 16 krajów i aż z 6 kontynentów.

Poznańscy studenci zdobyli nagrodę za najlepszy projekt pod względem technicznym - Technical Excellence i wygrali w najbardziej zaawansowanej technicznie kategorii - 30K SRAD Hybrid/Liquid (lot na 30 tys. stóp).

Członkowie PUT Rocketlab stworzyli rakietę sondażową HEXA 2 od podstaw. Skonstruowali ją z włókna szklanego, węglowego oraz aluminium. Rakieta ma napęd hybrydowy, średnicę 160 mm i długość 4,2 m. Waży 55 kg. Może pokonać dystans ok. 10 km i osiągnąć prędkość 1900 km/h.

Studencka grupa badawcza Politechniki Poznańskiej (koło naukowe) PUT Rocketlab działa na tej uczelni od 2018 r. Zespół liczy ponad 30 osób, które studiują na różnych kierunkach na Politechnice Poznańskiej oraz na innych poznańskich uczelniach czyli Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza czy Uniwersytecie Artystycznym. Przewodniczącym Koła jest Paweł Janusiak. Wiceprzewodniczącym i założycielem Koła jest Krystian Kutnik, należący do Rady Studentów Polskiej Agencji Kosmicznej.

Projekt został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Najlepsi z najlepszych! 4.0" (rakieta sondażowa HEXA 2 napędzana paliwem hybrydowym.
Kwota dofinansowania 139 327,65 PLN).

Dla zainteresowanych jest do obejrzenia film pt. "Team 68 Poster Session Video - HEXA 2", który został stworzony na sesję posterową konkursu Spaceport America Cup 2021

Źródło: Nauka i Edukacja, POLSA, PUT Rocketlab, Politechnika Poznańska

 

Paweł Z. Grochowalski

Reklama