Przejdź do treści

W Zielonej Górze otwarto Planetarium Wenus

W Polsce mamy kolejne planetarium - w Zielonej Górze uroczyście otwarto nową placówkę tego typu. Inauguracja nastąpiła 22.10.2015 r. Planetarium Wenus jest częścią Centrum Nauki Keplera.

Planetarium wchodzi w skład Centrum Nauki Keplera, które obejmuje także Centrum Przyrodnicze znajdujące się w odnowionych budynkach dawnej fabryki. Podobnie jes tz budynkiem planetarium. Kiedyś budynek, w którym teraz jest planetarium, służył mieszkańcom Zielonej Góry jako kino. Kino nosiło nazwę "Wenus" i wybudowano je roku 1961. Działało przez 47 lat jako najchętniej odwiedzane kino w Zielonej Górze, ale w roku 2008 zamknięto obiekt.

Oprócz sali do seansów planetariów oferuje także inne atrakcje. W części podziemnej znajduje się Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” z ośmioma interaktywnymi stanowiskami związanymi z prezentacją różnych zjawisk świetlnych. Na parterze z kolei można obejrzeć wystawę związaną z Układem Słonecznym, część dotyczącą meteorytów oraz fragment poświęcony Janowi Keplerowi - słynnemu astronomowi, patronowi zielonogórskiej instytucji. W planetarium jest także multimedialna pracownia komputerowa, nazwana "Centrum Lotów Kosmicznych", z 30 stanowiskami.

Zielonogórskie planetarium będzie otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Ceny biletów mają mieścić się w przedziale od 5 do 12 zł za seans trwające od 20 do 45 minut. Niektóre z seansów będą wyświetlane w wersji 3D. Sala planetarium ma 375 miejsc, z czego 93 są pod kopułą projekcyjną.

Całkowity koszt budowy Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus wyniósł 25,9 mln zł. W znacznej mierze został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej (17,9 mln zł).

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Źródło: Centrum Nauki Keplera.


Reklama