Przejdź do treści

Ziemne klasyczne obiekty Pasa Kuipera

Schemat Pasa Kuipera pokazujący położenie tysięcy klasycznych KBO

Pas Kuipera to dysk małych lodowych ciał, uważanych za pozostałości po wczesnym Układzie Słonecznym, który okrąża Słońce od orbity Neptuna (około 30 jednostek astronomicznych od Słońca) do około 50 j.a. Obiekty Pasa Kuipera (KBO) orbitują pod znacznymi kątami nachylenia w stosunku do płaszczyzny orbit planetarnych. Tak zwane klasyczne KBO orbitują w określonym zakresie odległości od Neptuna, a ich podgrupa, zwana zimnymi klasycznymi KBO, ma bardzo mały kąt nachylenia, mniejszy niż około sześć stopni. Astronomowie uważają, że zimne klasyczne KBO są dynamicznie dziewicze, to znaczy, że uformowały się in-situ, a nie zostały rozproszone na swoich orbitach przez Neptuna lub inne procesy. Ich mały kąt inklinacji odzwierciedla tę historię.

Ziemne klasyczne KBO mają na ogół czerwonawe zabarwienie, co jest wynikiem ich składu, a prawie 30% z nich występuje w szeroko rozdzielonych układach podwójnych. Ostatnio zidentyfikowano rzadką podgrupę zimnych klasycznych KBO, która jest wyraźnie bardziej niebieska i 100% z nich występuje jako układy podwójne. Zespół astronomów Col-OSSOS (Colours of the Outer Solar System Origins Survey) uzyskał optyczne pomiary barw 98 obiektów Pasa Kuipera i zwiększył tym całkowitą liczbę zimnych klasycznych KBO z dokładnymi pomiarami fotometrycznymi z 87 do 113. Dzięki tak dużej próbce kolorów, zimnych klasycznych KBO, zespół był w stanie zidentyfikować korelację pomiędzy barwą a podwójnością obiektów.

Naukowcy twierdzą, że te niebieskie zimne klasyczne KBO są „ocalałymi z wypchnięcia”, umieszczonymi w regionie z innymi klasycznymi KBO, gdy Neptun migrował na zewnątrz swojej orbity, a nie dziewiczymi. Używając symulacji i narzędzi statystycznych, doszli do wniosku, że większość obiektów, które uformowały się w klasycznym regionie, musiała uformować się jako układy podwójne i pozostać razem, nawet jeżeli są one od siebie bardzo oddalone i przez to dynamicznie kruche. Symulacje wzmacniają tezę, że te niebieskie ocalałe obiekty zostały wypchnięte. Astronomowie twierdzą, że dalsze badania tych niebieskich obiektów pomogą odkryć szczegóły drogi, jaką przebył Neptun podczas swojej migracji we wczesnym okresie istnienia Układu Słonecznego.

 

Więcej informacji:

Źródło: CfA

Opracowanie: Agnieszka Nowak
 

Na ilustracji: Schemat Pasa Kuipera pokazujący położenie tysięcy klasycznych KBO (na czerwono). Źródło: Astronomy Magazine/ Roen Kelly after the Minor Planet Center

Reklama