Przejdź do treści

Zlot miłośników astronomii forum AstroCD oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Zakończył się 24. już zlot miłośników astronomii forum AstroCD oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Zwardoniu, który odbył się w dniach 10-13.10.2015 r. Tym razem tematem było Słońce. Uczestnicy mieli do dyspozycji teleskop słoneczny Lunt, dzięki któremu mogli obserwować naszą dzienną gwiazdę w paśmie H-Alfa, oraz teleskop Sky Watcher MAK 127/1500 z filtrem szklanym Orion do obserwacji Słońca w świetle widzialnym.

Użytkownicy korpusów firmy Nikon, otrzymali możliwość fotografowania Słońca, przy wykorzystaniu dużego teleobiektywu marki Tamron z filtrem mylarowym ND 3.8.

Ostatnia noc okazała się pogodna dzięki czemu można było obserwować niebo, m.in. przy pomocy newtona 10", newtona 16", SCT 8", SW ED 120, MAK 180 oraz kilku mniejszych teleskopów.

Początkujący miłośnicy astrofotografii mieli możliwość zapoznania się z najnowszym produktem astrofotograficznym firmy Sky Watcher – Star Adventurer, który wyznacza nowe standardy w prostej, mobilnej astrofotografii szerokich pól (ang. wide-wield astrophotography). Jest małym i niepozornym z wyglądu urządzeniem, które w istocie jest precyzyjną i zaawansowaną głowicą paralaktyczną z szeregiem bardzo użytecznych cech, fotograficznych i technice time-lapse. Do montażu uczestnicy zlotu mieli możliwość dopięcia własnych aparatów fotograficznych.

W zlocie wzięło udział łącznie 40 osób z całej Polski. Następny odbędzie się w dniach 8-11 października, również w Zwardoniu.Więcej informacji:
Zlot w Zwardoniu

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Na zdjęciu: Uczestnicy 24. zlotu miłośników astronomii. Fot. Agnieszka Nowak


Reklama