Zmarł Tadeusz Zbigniew Dworak (1942-2013)

Tadeusz Zbigniew Dworak
13 czerwca 2013 r. zmarł dr hab. Tadeusz Zbigniew Dworak. Miał 70 lat. Był astronomem i popularyzatorem nauki, wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, publikował m.in. w "Uranii". Pisał także opowiadania science-fiction. Był autorem kilku książek, m.in. "Z astronomią za pan brat".

Dr hab. T. Zbigniew Dworak  (ur. 12.10.1942 r.) studiował fizykę i astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz fizykę atmosfery na Uniwersytecie  im. Łomonosowa w Moskwie. Po studiach pracował w Obserwatorium Astronomicznym UJ, gdzie pod kierunkiem doc. Kazimierza Kordylewskiego uzyskał doktorat z badań nad gwiazdami zaćmieniowymi. Ze względu na reorganizację Obserwatorium, po  roku 1976 przeszedł do Zakładu Meteorologii Kosmicznej IMGW,  zajmując się m. in. interpretacją zdjęć satelitarnych. Od roku 1981 pracował w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH jako specjalista z dziedziny fizyki atmosfery, rozwijając  metody monitoringu środowiska, teledetekcji i in.

Dr hab. T. Zbigniew Dworak  był szeroko znany jako popularyzator  astronomii, autor i współautor kilku książek popularnonaukowych ("Świat planet",  "Astrologia, Astronomia, Astrofizyka",  "Z astronomią za pan brat"), znacznej liczby artykułów popularnonaukowych, recenzji i tłumaczeń, a także autorem wielu opowiadań "science fiction".

Jerzy M. Kreiner

Na zdjęciu: T. Zbigniew Dworak podczas Festiwalu Literatury Popularnej w Krakowie w czerwcu 2005. Fot.: Szymon Sokół / Wikipedia.