Przejdź do treści

Znaleziono zbyt wiele brakujących galaktyk satelitarnych

Położenie nowo odkrytej galaktyki karłowatej (Panna III) w konstelacji Panny

Naukowcy odkryli dziewięć nowych galaktyk satelitarnych Drogi Mlecznej.

Przez lata astronomowie zastanawiali się, jak wyjaśnić, dlaczego Droga Mleczna ma mniej galaktyk satelitarnych niż przewiduje standardowy model ciemnej materii. Nazywa się to „problem brakujących satelitów”. Aby przybliżyć nas do rozwiązania tego problemu, międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał dane z Hyper Suprime-Cam (HSC) Subaru Strategic Program (SSP) do odkrycia dwóch zupełnie nowych galaktyk satelitarnych.

Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie Publication of the Astronomical Society of Japan 8 czerwca 2024 roku przez zespół naukowców z Japonii, Tajwanu i Ameryki.

Żyjemy w galaktyce zwanej Drogą Mleczną, wokół której krążą inne, mniejsze galaktyki zwane galaktykami satelitarnymi. Badanie tych galaktyk satelitarnych może pomóc naukowcom rozwikłać tajemnice związane z ciemną materią i lepiej zrozumieć, jak galaktyki ewoluują w czasie.

Ile galaktyk satelitarnych posiada Droga Mleczna? To ważne pytanie dla astronomów od dziesięcioleci – zauważył Masahi Chiba, profesor Uniwersytetu Tohoku.

Zespół badawczy uznał, że prawdopodobnie istnieje wiele nieodkrytych, małych galaktyk satelitarnych (galaktyk karłowatych), które są odległe i trudne do wykrycia. Potężne możliwości teleskopu Subaru – który znajduje się na szczycie odizolowanej góry nad chmurami na Hawajach – są dobrze przystosowane do znajdowania takich galaktyk. W rzeczywistości zespół badawczy odkrył wcześniej trzy nowe galaktyki karłowate za pomocą teleskopu Subaru.

Teraz zespół odkrył dodatkowe dwie nowe galaktyki karłowate (Virgo III i Sekstans II). Wraz z tym odkryciem, różne zespoły badawcze odkryły łącznie dziewięć galaktyk satelitarnych. To wciąż znacznie mniej niż 220 galaktyk satelitarnych przewidywanych przez standardową teorię ciemnej materii.

Jednak zasięg HSC-SSP nie obejmuje całej Drogi Mlecznej. Jeżeli rozmieszczenie tych dziewięciu galaktyk satelitarnych w całej Drodze Mlecznej jest podobne do tego, co zostało znalezione w śladzie zarejestrowanym przez HSC-SSP, zespół badawczy oblicza, że w rzeczywistości może być ich bliżej 500. Teraz mamy do czynienia z „problemem zbyt wielu satelitów”, a nie z „problemem brakujących satelitów.”

Aby lepiej scharakteryzować rzeczywistą liczbę galaktyk satelitarnych, wymagane jest obrazowanie i analiza w wysokiej rozdzielczości. Następnym krokiem jest użycie potężniejszego teleskopu, który uchwyci szerszy widok nieba – wyjaśnił Chiba. W przyszłym roku do tego celu zostanie wykorzystane Obserwatorium Vera C. Rubin w Chile. Mam nadzieję, że uda się odkryć wiele nowych galaktyk satelitarnych.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej informacji:

Źródło: Tohoku University

Na ilustracji: Położenie nowo odkrytej galaktyki karłowatej (Panna III) w konstelacji Panny (po lewej) i jej gwiazd członkowskich (po prawej; te zakreślone na biało). Gwiazdy członkowskie są skupione wewnątrz linii przerywanej w prawym panelu. Źródło: NAOJ/Tohoku University

Reklama