Konkurs „W stronę gwiazd” to inicjatywa zapoczątkowana w 2019 roku z okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej przez gdańskie centrum nauki Hevelianum. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i zachęca młodych pasjonatów kosmosu do kreatywnego zgłębiania tematyki eksploracji przestrzeni kosmicznej, w oparciu jednak o konkretną wiedzę.
W dobie dynamicznego rozwoju sektora kosmicznego, w tym powrotu człowieka na Księżyc i misji polskiego astronauty projektowego Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, konkurs ma na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na możliwość związania swojej przyszłości z sektorem kosmicznym.
Konkurs dzieli się na dwie kategorie:
- Odkrywca (dla uczniów zerówek i klas 1-4 SP), w której uczestnicy tworzą prace plastyczne na tematy związane z eksperymentami na stacji kosmicznej w nawiązaniu do misji polskiego astronauty, wizją wioski księżycowej lub planowanym powrotem człowieka na Księżyc.
- Badacz (dla klas 5-8 SP), w której uczniowie przygotowują artykuły projektujące misje kosmiczne, takie jak załogowy lot międzygwiezdny, zasiedlenie innej planety czy jej terraformacja.
28 kwietnia 2025 r. odbyła się uroczysta gala finałowa VI edycji Konkursu „W stronę gwiazd”, podczas której poznaliśmy zwycięzców zarówno w kategorii Odkrywca jak i Badacz, a niżej publikujemy listę finalistów wraz z pracami graficznymi w młodszej kategorii.
Nagrodą główną w kategorii Odkrywca jest profesjonalna lornetka astronomiczna, zaś w kategorii Badacz - udział w obozie kosmicznym Junior Space Camp, którego sponsorem jest Analog Astronaut Training Center. Dodatkowymi nagrodami są książki, gry planszowe i gadżety o tematyce astronomicznej ufundowane przez Hevelianum, Polską Agencję Kosmiczną, Grupę wydawniczą Publicat oraz redakcję Uranii.
Kategoria ODKRYWCA
I miejsce: Aleksander Aduła-Bartos ze Szkoły Podstawowej Montessori w Gdańsku za pracę, która stanowiła doskonałe połączenie kreatywnych technik, jak i wiedzy merytorycznej dotyczącej życia na Księżycu.
II miejsce: Nikita Kidanov z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 we Wrocławiu, który w swojej pracy wziął pod uwagę bezpieczeństwo zwierząt w przestrzeni kosmicznej, a także w ciekawy sposób pokazał fazy Księżyca.
III miejsce: Helena Dąbrowska z Podstawowej Szkoły Społecznej Niedźwiednik w Gdańsku za wyjątkową pracę, która pokazuje astronautów jako osoby, które choć daleko od macierzystej Ziemi nadal są ludźmi przeżywającymi głębokie emocje.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Stanisław Grabowski (Niepubliczna szkoła Da Vinci w Koszalinie), Oliwia Góra (Szkoła Podstawowa nr 1 w Żukowie), Julian Gwozdowski (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 13 w Krakowie), Mikołaj Buda (Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie), Konstanty Zdunikowski (Społeczna Szkoła Integracyjna nr 100 STO w Warszawie), Filomena Tubis-Przybysz (Zespół Szkół nr 129 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie), Filip Szewczyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach), Zofia Cudecka (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Gdańsku), Hanna Gibas (Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach), Liliana Iskierka (Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Luborzycy), Alan Buczak (Szkoła Podstawowa nr 4 w Będzinie), Mateusz Lech (Szkoła Podstawowa nr4 w Będzinie), Julia Fedorowska (Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu).
Kategoria BADACZ
I miejsce: Liliana Cieciorko z Open Future International School w Krakowie za pracę pt.: "Życie na Marsie".
II miejsce ex aequo: Julian Kukuła z Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej w Łodzi za pracę pt.: „Terraformacja innej planety” oraz Karina Wrona ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Andrzeja Struga w Krakowie za pracę pt.: „Terraformacja Wenus? Marzenia czy rzeczywistość?”
III miejsce: Jędrzej Pogoda z Modern Academy Prywatnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych w Toruniu za „Plan programu przygotowującego do założenia stałej bazy naukowej na księżycu Saturna, Tytanie”.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Piotr Piekarski (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile), Kacper Śliwiński (Szkoła podstawowa nr 5 w Olkuszu) oraz Grzegorz Wójciuk (Szkoła Podstawowa nr. 368 im Polskich Olimpijczyków w Warszawie).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania swoich kosmicznych pasji!
Więcej informacji:
- oficjalna strona konkursu W stronę gwiazd
- gala finałowa VI edycji konkursu
I miejsce w kategorii Odkrywca: Aleksander Aduła-Bartos
II miejsce w kategorii Odkrywca: Nikita Kidanov
III miejsce w kategorii Odkrywca: Helena Dąbrowska
Opracowanie: Magda Maszewska. Źródło: Bogna Pazderska/Hevelianum
Na ilustracji: Grafika konkursu W stronę gwiazd. Źródło: Hevelianum