W dniach 4-6 kwietnia 2025 roku w Chorzowie odbyła się I Olimpiada Astronomiczna Juniorów dla uczniów szkół podstawowych koordynowana przez Klub Astronomiczny Almukantarat i Planetarium Śląskie.
Olimpiada ta jest nowym, interdyscyplinarnym konkursem skierowanym do uczniów szkół podstawowych. Ma na celu rozwijanie zainteresowań naukowych młodzieży w dziedzinach astronomii, fizyki, matematyki i geografii. To dla uczestników doskonała okazja, by pogłębić wiedzę i doskonalić umiejętności analitycznego myślenia.
Pierwszy (szkolny) etap miał formę testu jednokrotnego wyboru i przystąpiło do niego ponad 200 uczniów z całej Polski. W etapie wojewódzkim uczestnicy rozwiązywali złożone zadania otwarte, a w finale dwudziestu najlepszych uczestników zmierzyło się z trudnymi zadaniami teoretycznymi z mechaniki nieba i astrofizyki oraz zadaniami praktycznymi: analizą danych, a także obserwacjami pod kopułą planetarium.
Zwycięzcą Olimpiady został Karol Różycki, uczeń 7 klasy z Katolickiej Szkoły Podstawowej im ks. Piotra Skargi w Warszawie, który najlepiej poradził sobie z rozwiązaniem zadań.
Laureatami zostali także:
II miejsce ex-aequo: Adam Tomaka (7 klasa, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Strzyżowie) i Wiktor Gatner (8 klasa, Szkoła Podstawowa nr 3 we Wrocławiu)
IV miejsce: Samuel Kuna (7 klasa, Szkoła Podstawowa na 37 w Gdyni)
V miejsce: Stanisław Borys (8 klasa, Szkoła Podstawowa nr 120 w Łodzi)
VI miejsce: Mateusz Sobański (7 klasa, Szkoła Podstawowa nr 2 w Myśliborzu)
VII miejsce: Marek Janik (8 klasa, Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie).
Pozostali uczestnicy otrzymali tytuł finalisty.
Kilkoro najlepszych laureatów najprawdopodobniej będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki Juniorów w Rumunii.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Więcej informacji:
- oficjalna strona Olimpiady Astronomicznej Juniorów
Opracowanie: Magda Maszewska. Źródło: AstroNET
Na zdjęciu: Finaliści I OAJ przed Planetarium Śląskim, fot. Maksymilian Wdowiarz-Bilski. Źródło: AstroNET