W dniach 20-22 marca 2025 r. odbyły się finałowe zawody konkursu dla młodzieży znanego jako OMSA, organizowanego przez planetarium w Grudziądzu.
OMSA to jeden z najważniejszych po Olimpiadzie Astronomicznej konkursów astronomicznych dla uczniów w Polsce. Polega na przygotowaniu przez ucznia (lub zespół uczniów) pracy obserwacyjnej, doświadczalnej lub teoretycznej na dowolny temat z astronomii lub badań kosmosu, a następnie wygłoszeniu 15-minutowego referatu. Opiekunami uczniów są nauczyciele. W konkursie mogą brać uczniowie szkół średnich oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych.
51. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-astronautyczne im. Profesora Roberta Głębockiego, znane w skrócie jako OMSA, odbyło się od 20 do 22 marca 2025 r. w Grudziądzu. W finale uczniowie wygłosili 33 referaty, przy czym niektóre z nich prezentowały więcej niż jedna osoba. Do Grudziądza przyjechali laureaci finałów wojewódzkich z 14 województw.
Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych pierwszych miejsc. Zwycięzcami 51. OMSA zostali: Krzysztof Zieliński z I LO w Kołobrzegu, który wygłosił referat pt. "Odkrycie, obserwacje, analiza i klasyfikacja gwiazdy zmiennej ZKRA-V1" oraz Emil Pająk z V LO Z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliwicach, którego referat miał tytuł "Bezkontaktowy transport na Księżycu". Zwycięzcy otrzymali po teleskopie Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex 200/1200. Co ciekawe, Krzysztof Zieliński, wygrał finały OMSA również w ubiegłym roku.
Miejsce drugie również przyznano ex aequo. Zdobyli je Marta Czupajło z LO w Radziejowie za referat pt. "Zrozumieć Gwiazdy. Amatorskie badania typów widmowych gwiazd z użyciem Sheliak Star Analyser 200" oraz Lilianna Kromka z III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie za pracę pt. "Poszukiwania śladów wtórnych cząstek promieniowania kosmicznego - eksperymenty balonowe". W nagrodę otrzymały po Sky-Watcher P130 StarQuest II 130/650.
Trzecie miejsce uzyskała Natalia Dobrowolska z XII LO im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie. W swojej pracy zajęła się zagadnieniem galaktyk i ich typów morfologicznych w obiektywach teleskopów kosmicznych. Jej nagrodą jest teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900.
Przyznano tez dwa wyróżnienia, których laureaci otrzymali lornetki Delta Optical Voyager II 20x50. Otrzymały je Patrycja Grzybowska i Milena Jędrzejczak z I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu (tytuł referatu: Plan awaryjny Ziemi. Czy Marsa da się zazielenić?) oraz Olivia Kwaśny i Katarzyna Pyka z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej (tytuł referatu: Fazy Księżyca a rytm biologiczny człowieka - dlaczego podczas pełni źle śpimy?).
W trakcie finału uczniowie mogli tez wziąć udział w spotkaniu z redaktorami czasopisma Urania i portalu Uranii (Maciej Mikołajewski oraz Krzysztof Czart).
OMSA jest wspierana przez Uranię i wiele innych podmiotów. Oto pełna lista podmiotów pomagających w organizacji i finansowaniu nagród tegorocznej edycji:
- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- Urząd Miejski w Grudziądzu,
- Fundacja Astronomii Polskiej,
- Uniwersytet Warszawski,
- Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego,
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK,
- Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu,
- Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu,
- Polskie Towarzystwo Astronomiczne,
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii,
- Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,
- Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty,
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu,
- Zespół Szkół Technicznych im. J. & J. Śniadeckich,
- ks. Daniel Szczepańczyk – Tuchola,
- Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu,
- Fundacja Aleksandra Jabłońskiego,
- Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO),
- Delta Optical,
- Redakcja czasopisma "Urania – Postępy Astronomii”.
Autor: Krzysztof Czart
Źródło: Planetarium w Grudziądzu
Na zdjęciu:
Uczestnicy, finaliści i jurorzy OMSA 2025 w Grudziądzu. Fot.: OMSA.