Przejdź do treści

Znamy zwycięzcę I edycji „Cosmic Challenge”! - aktualizacja

Finaliści Cosmic Challenge

15 września 2020 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie odbył się finał I edycji programu „Cosmic Challenge”. Wzięło w nim udział 18 uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski. Młodzi uczestnicy konkursu mieli przedstawić rozwiązanie problemów związane z założeniem pierwszej osady ludzkiej np. na Marsie lub na Księżycu.

Finalistą pierwszej edycji został uczeń szkoły podstawowej z Konina – Mikołaj Błaszczyk,  który w nagrodę wraz z rodzicem poleci do obserwatorium astronomicznego Gran Telescopio CANARIAS na wyspie La Palma (archipelag Wysp Kanaryjskich). Zwycięzca będzie miał możliwość wybrania fragmentu nieba, na który zostanie skierowany teleskop. Nagrodę wręczył Marcin Giza, prezes Fundacji SpaceShip.

Drugie miejsce zajęła Anna Konieczna, a miejsce trzecie Filip Warda. Nagrodą za 2. i 3. miejsce jest wyjazd do Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W skład Jury weszły następujące osoby:

  • Anna Bukowska (UMCS/ Uniwersytet Dziecięcy UMCS);
  • Marzena Strok-Sadło (Klaster Lubelska Medycyna/ Miasto Lublin);
  • Izabela Leszczyńska (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk);
  • Michał Pilecki (Polska Agencja Kosmiczna);
  • Robert Lubański (MARS Society Polska).

Organizatorzy składają gratulacje zwycięzcom konkursu – i obiecują, że wszyscy finaliści w niedługim czasie otrzymają małą przesyłkę z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rozmowy z finalistami konkursu można przeczytać na stronie Radia Lublin.

Przedstawiciel Mars Society Polska (dalej MSP) był jednym z członków jury, któe po wysłuchaniu 15 min. wystąpień finalistów wybrało zwycięzcę konkursu. Mikołaj Błaszczyk - zwycięzca konkursu - posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej od aspektów technicznych, poprzez naukowe, aż po ekonomiczne i nawet polityczne. Jury było mile zaskoczone poziomem wiedzy wszystkich uczniów w temacie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Tym bardziej, że uczestnicy konkursu czerpali swoją wiedzę nie tylko z zajęć w szkole, ale często zdobywali ją na własną rękę z książek i materiałów dostępnych w Internecie. MSP wyróżniło dodatkowo trzy osoby, które przedstawiły najciekawsze prace o tematyce marsjańskiej czyli Filipa Wardę, Olgę Cyniewską oraz Wojciecha Kamińskiego. A ponadto jedną pracę na temat Tytana, napisaną przez Annę Konieczną. Wyróżnieni otrzymali od MSP skromne nagrody w postaci gier planszowych poświęconych kolonizacji Marsa. 

Projekt realizowany był przez Fundację SpaceShip w partnerstwie z Polską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, MARS Society Polska, UMCS i Klastrem Lubelska Medycyna.

Kolejne przedsięwzięcie, do którego zaprasza Fundacja SpaceShip, to pierwszy w Polsce Finał World Robot Olympiad, który odbędzie się w listopadzie Lublinie. Obecnie trwa rejestracja drużyn do turnieju poprzez stronę wropolska.pl/.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Fundacja SpaceShip, Radio Lublin, Mars Society Polska

Reklama