Znamy zwycięzców II edycji „Cosmic Challenge”

Cosmic Challenge - laureaci konkursu

17 maja 2021 r. w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie odbył się finał konkursu „Cosmic Challenge” skierowanego do młodzieży szkół średnich. Troje zwycięzców będzie miało okazję pojechać do Belgii do ośrodka ESA. Konkurs został wsparty przez Uranię w formie patronatu medialnego, ufundowania nagród i udziału w jury.

Konkurs „Cosmic Challenge” miał dwa etapy. W ramach pierwszego należało przygotować pracę pisemną na temat „Gdzie powinna powstać pierwsza stała baza na Marsie i dlaczego?”. Ten etap trwał od 1 stycznia do 28 lutego 2021 r. Na podstawie nadesłanych prac 20 uczniów zostało zakwalifikowanych do finału, który odbył się 17 maja 2021 r. w Lublinie.

Finał sprawdzał nie tylko znajomość tematu konkursu (wiedzę dotyczącą planety Mars, w tym jej topografię) czy przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ale również kreatywność, umiejętność łączenia wiedzy z różny dziedzin oraz rozwiązywania złożonych problemów. Uczestnicy finału mieli przedstawić swój pomysł, gdzie ma powstać pierwsza baza na Marsie i obronić go merytorycznie, czyli uzasadnić dlaczego wybrane przez uczestnika miejsce będzie najbardziej odpowiednie do założenia tej bazy, jakie czynniki wpłynęły na wybór właśnie takiej lokalizacji oraz co będzie potrzebne do stworzenia bazy i jej funkcjonowania. Finaliści odpowiadali także na pytania jury.

Opiekunem merytorycznym II edycji „Cosmic Challenge” była dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. W składzie jury znaleźli się dodatkowo specjaliści od badań kosmosu oraz przedstawiciele instytucji wspierających konkurs: Anna Bukowska (UMCS/ Uniwersytet Dziecięcy UMCS), dr Krzysztof Czart (Urania – Postępy Astronomii oraz Europejski Obserwatorium Południowe), prof. Jarosław Dudka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), dr Izabela Kowalska-Leszczyńska (Centrum Badań Kosmicznych PAN), Robert Lubański (MARS Society Polska), Michał Pilecki (Polska Agencja Kosmiczna), Marzena Strok-Sadło (Klaster Lubelska Medycyna/ Miasto Lublin).

Konkurs wygrał Geralt Warzynkiewicz-Raźny z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Oto pełna lista zwycięzców:

• I miejsce: Geralt Wawrzynkiewicz-Raźny (I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu)
  • II miejsce: Aleksandra Walczybok (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu)
  • III miejsce: Paweł Rok (1 SLO z Odziałami z Maturą Międzynarodową „Raszyńska” w Warszawie)
  • IV miejsce: Mikołaj Maziarek (SP 151 Kraków)
  • V miejsce: Klaudyna Walczak (Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej).

Cosmic Challenge - laureaci konkursu

Laureaci II edycji konkursu Cosmic Challenge oraz jego organizator. Od lewej: Paweł Rik (III miejsce), Aleksandra Walczybok (II miejsce), Geralt Wawrzynkiewicz-Raźny (I miejsce), Marcin Giza (prezes Fundacji SpaceShip) Źródło: Fundacja SpaceShip.

Laureaci z miejsc 1-3 pojadą do ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej: European Space Security and Education Centre w Redu w Belgii. Otrzymają też roczne prenumeraty Uranii. Wszyscy finaliści otrzymali dodatkowo od Uranii numer 2/2021, który jest poświęcony głównie badaniom Marsa oraz inne gadżety.

Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się z udziałem Prorektor UMCS prof. Doroty Kołodyńskiej oraz zdalnym udziałem Ambasadora Belgii w Polsce – Luca Jacobsa.

To była dwudziestka najlepszych specjalistów w tej kategorii wiekowej w kraju. Idea jest taka, żeby próbować im ułatwiać pójście ścieżką kosmiczną, dlatego chcemy uruchomić program mentorski dla finalistów programu, umożliwić im skorzystanie z fachowego wsparcia ludzi z Polskiej Akademii Kosmicznej, z Centrum Badań Kosmicznych – powiedział na antenie Radia Lublin Marcin Giza, prezes lubelskiej Fundacji Spaceship, organizatora konkursu

Wśród patronów i instytucji wspierających znalazły się: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Ambasada Belgii w Polsce, Klaster Lubelska Medycyna, Miasto Lublin, Uniwersytet Dziecięcy UMCS, Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Fundacja Polskiej Akademii Nauk, MARS Society Polska, Polish Space Professional Association, Polish Space Industry Association, Urania - Postępy Astronomii, Radio Lublin, Astronomia24, Dziennik Wschodni.

Opracowanie: Krzysztof Czart, Paweł Grochowalski

Na zdjęciu na samej górze:

Laureaci II edycji konkursu Cosmic Challenge. Od lewej: Paweł Rok (III miejsce), Aleksandra Walczybok (II miejsce), Geralt Wawrzynkiewicz-Raźny (I miejsce). Źródło: Fundacja SpaceShip.