Przejdź do treści

Żywioły umysłu i przyrody w nowych książkach księgarni „Uranii”

Nowe książki w sklepie Uranii

Od dziesięciu lat założone przez Michała Hellera wydawnictwo Copernicus Center Press przybliża polskiemu czytelnikowi najważniejsze książki ze światowego zestawu bestselerów w zakresie kształtowania naukowego światopoglądu społeczeństw. Znaczna ich część dotyczy astronomii i związków Wszechświata z człowiekiem. Dwie najnowsze i niezwykłe właśnie trafiły na półkę księgarni „Uranii” (urania.edu.pl, zakładka „sklep”).

ASTEROIDY: Strach, miłość i chciwość!

U jednych widok asteroidy wywołuje lęk. Nie bez przyczyny w tradycji i kulturze skały spadające z nieba niosą pożogę i śmierć. Inni myślą za Mendelejewem: węgiel, żelazo, nikiel, krzem. To z tych pierwiastków są zwykle złożone okruchy pozostałe po formowaniu się planet.

U Martina Elvisa asteroidy wywołują zupełnie inne emocje. Zdaniem astronoma na tych małych ciałach niebieskich ogniskować się będą trzy potężne siły: odwieczna Miłość do rozumienia i poznawania świata, Strach przed anihilacją gatunku ludzkiego oraz Chciwość – chęć wejścia w posiadanie niezmierzonych bogactw.

Czy rozmiłowanie w odkrywaniu oraz obawa przed zabójczym uderzeniem asteroid, podsycane żądzą zysku, dadzą początek projektowi kosmicznego górnictwa – biznesu na skalę Układu Słonecznego albo i większą? Dzięki eksploatacji asteroid cywilizacja z ziemskiej przeistoczy się w kosmiczną. Nauka umożliwi Chciwość, ale jednocześnie Chciwość umożliwi Naukę– pisze przewrotnie Elvis w swojej książce.

MARTIN ELVIS – astrofizyk pracujący w Centrum Astrofizyki Harvard & Smithsonian, laureat nagrody Pirelli International za popularyzacje nauki. Zajmował się astronomia rentgenowska, czarnymi dziurami i kwazarami. Obecnie bada planetoidy. Znany astronom, Schelte John Bus, jedną z odkrytych przez siebie w 1981 r. asteroid, nazwał jego cześć : 9283 Marinelvis.

SYMFONIA WĘGLA: Ziemia, powietrze, ogień i woda!

Naszym drugim imieniem jest węgiel. Dosłownie, bo wszystkie istoty żyjące w jednej piątej składają się z tego pierwiastka. Więcej jest w nas tylko tlenu. Bierzemy udział w wielkiej symfonii, której tonację wyznacza C jak carboneum, pierwiastek wyjątkowo łatwo wchodzący w owocne związki z innymi rezydentami tablicy Mendelejewa. Nie siedzimy na widowni. Występujemy na scenie obejmującej cały Wszechświat. Jesteśmy uwikłani w niekończące się, splecione ze sobą cykle węglowe.

C daje energię. C daje życie. Ale też – jeśli będziemy się z nim obchodzić lekkomyślnie – C może je odebrać.

Autor opowiada o węglu z perspektywy znawcy, szefa wyjątkowego przedsięwzięcia o nazwie Deep Carbon Observatory, ale formę opowieści podporządkowuje prawom muzyki, bo, będąc profesjonalnym trębaczem, grywał w najlepszych salach koncertowych świata. Ziemia, Powietrze, Ogień i Woda – symfonia Hazena jednoczy wszystkie żywioły.

ROBERT M. HAZEN – pracownik naukowy Carnegie Institution for Science i profesor w dziedzinie nauk o Ziemi na Uniwersytecie George’a Masona. Autor ponad 350 artykułów i 20 książek z takich dziedzin jak: historia, muzyka, nauki o Ziemi i początkach życia.

Asteroidy-ksiazkaSymfoniaC ksiazka


Źródło: Urania - Postępy Astronomii

Na zdjęciu: okładki obydwu rekomendowanych książek. Wystarczy kliknąć by przejść do sklepu.

Reklama