Przejdź do treści

Wybór redakcji

Astronomia

Pierwsze potwierdzenie połączenia czarnych dziur o wysoce ekscentrycznych orbitach

Po raz pierwszy naukowcy uważają, że udało im się wykryć połączenie dwóch czarnych dziur o ekscentrycznych orbitach. Według nowej pracy zespołu, może to pomóc wyjaśnić, dlaczego niektóre połączone czarne dziury są znacznie cięższe, niż wcześniej sądzono.

Astronautyka

SpaceX wyniósł już ponad 2000 satelitów Starlink. Udana misja Starlink 4-6

19 stycznia z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanej misji wyniosła na orbitę 49 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Była to już druga misja poświęcona budowie tej sieci w tym roku.

Polska w Kosmosie

Naukowcy z UŁ w międzynarodowym zespole budującym teleskop LST-1

LST, Large Size Telescope o 23-metrowej średnicy zwierciadła, jest największym z teleskopów, które staną się częścią globalnego Obserwatorium Cherenkov Telescope Array (CTA). Teleskopy LST budowane są przy współpracy instytutów z 11 krajów, w tym z Polski. W międzynarodowym zespole są naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego - biorą udział w obserwacjach, analizie danych i w pracach nad wykorzystaniem potencjału LST-1 do badań źródeł kosmicznych. W uznaniu dla wyzwań technologicznych, którym sprostał LST-1, został on nagrodzony European Technology Award.