Przejdź do treści

Polski koncern naftowy dostarczy metan dla rakiet Elona Muska

img

Polska włącza się w wyścig kosmiczny na niespotykaną do tej pory skalę. To największy strategiczny ruch Polski w branży kosmicznej w historii. Firma PKN Orlen ogłosiła wieloletnią strategiczną współpracę ze SpaceX - największą firmą rakietową na świecie.

Podczas porannej konferencji prasowej na terenie fabryki i centrum testowego rakiet Boca Chica w Teksasie przedstawiciele PKN Orlen i SpaceX ogłosili, że metan do rozwijanej w tej chwili największej konstrukcji rakietowej na świecie Starship dostarczać będzie polski koncern paliwowy.

Wybór metanu jako paliwa rakietowego do Starshipa nie był przypadkowy. Metan, znany także jako LNG (skroplony gaz ziemny), wykazuje znacznie mniejsze emisje dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnych paliw rakietowych jak kerozyna - powiedziała podczas spotkania Gwynne Shotwell dyrektor operacyjna firmy SpaceX. Metan jest też paliwem, który będzie mógł być pozyskiwany na innych ciałach niebieskich, a więc ułatwi realizację długofalowych planów SpaceX uczynienia gatunku ludzkiego międzyplanetarnym.

To wielki krok dla Polski, budujący niezwykle silną pozycję naszego kraju w światowym sektorze kosmicznym. Partnerstwo z największą firmą kosmiczną na świecie to niesamowite wyzwanie, któremu na pewno podołamy. - stwierdził Witold Literacki p.o. prezesa zarządu Orlenu.

Jeszcze w 2024 r. Orlen planuje uruchomienie innowacyjnego programu pilotażowego, który w niespotykany dotychczas sposób połączy ochronę środowiska z podbijaniem kosmosu. Część niezbędnego metanu będzie pozyskiwana z oddechów oraz gazów jelitowych polskich krów. To przełomowe podejście do kwestii zrównoważonej produkcji paliw rakietowych, które nie tylko ograniczy emisję gazów cieplarnianych, ale także zintegruje sektor rolniczy z przemysłem kosmicznym. Pierwsza faza programu ruszy w trzech województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. Na potrzeby nowego zastosowania polskiego metanu zostanie też rozbudowany środkami SpaceX gazoport w Świnoujściu.

Docelowo jednak większość metanu będzie pozyskiwana z farm prowadzących hodowlę bydła w stanie Teksas, gdzie znajduje się rakietowy kosmodrom SpaceX. Ta faza programu zostanie osiągnięta jednak dopiero po udanej prototypowej produkcji na terenie Polski. Gdy SpaceX przestawi się na produkcję metanu na miejscu, powstała w Polsce infrastruktura zostanie zintegrowana z polską siecią gazociągową i wesprze naszą transformację energetyczną.

SpaceX wykonał już w tym roku jedną próbę lotu statku Starship, a w planach jest jeszcze nawet 5 kolejnych startów. Firma Elona Muska liczy, że już pod koniec roku pierwszy tankowiec z polskim gazem zasili jedną z przeznaczonych do startu rakiet.

 

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/PKN Orlen
 

Reklama