Przejdź do treści

V rocznica powstania Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

31 października br. minęła piąta rocznica powstania Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, który ogrywa coraz większą rolę w tworzeniu silnego polskiego sektora kosmicznego. Aktualnie ZPSK zrzesza 59 polskich przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych działających w sektorze kosmicznym.

31 października 2012 r. Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego został zawiązany w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP). Członkami-założycielami było 16 firm i instytucji naukowo-badawczych z sektora kosmicznego, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Przez pięć lat istnienia ZPSK wiele się wydarzyło. Przede wszystkim Związek „urósł prawie czterokrotnie”, ponieważ z 16 członków-założycieli ewoluował do 59 podmiotów. Ale nie wszystkie te przedsiębiorstwa, które rozpoczynały „kosmiczną przygodę” nadal tworzą ZPSK. W tym czasie zmieniło się bardzo wiele, zmienił się sektor kosmiczny w Polsce oraz jego aktorzy, zmieniło się podejście polityków do kosmosu i sektora kosmicznego, ale i zmieniło się także polskie społeczeństwo. Dziś słowo kosmos w połączeniu z Polska nie wywołuje już niepoważnych komentarzy.   

Najwięcej firm „kosmicznych” jest w Warszawie i okolicy, drugie miejsce zajmuje Poznań, a trzecie Kraków. Firmy kosmiczne istnieją także w Gdańsku, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Łodzi, w Toruniu i Gliwicach. Ogólnie jest to centrum i zachód Polski.

ZPSK powstał tuż przed wejściem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 r.  Od początku jego prezesem jest dr Paweł Wojtkiewicz. Siedziba Związku mieści się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 202. Podmioty zrzeszone w Związku zatrudniają łącznie ponad 18 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Misją Związku jest stworzenie silnego polskiego sektora kosmicznego, który będzie z powodzeniem konkurował na europejskim rynku. Natomiast głównym celem Związku jest konsolidacja środowiska przedsiębiorców, ośrodków badawczych i organizacji zainteresowanych eksploracją przestrzeni kosmicznej oraz prowadzeniem badań naukowych i prac wdrożeniowych związanych z produktami i technologiami o zastosowaniach kosmicznych. Ponadto inicjowanie współpracy pomiędzy podmiotami polskiego sektora kosmicznego oraz podmiotami europejskiego sektora kosmicznego w celu efektywnego wykorzystania środków z programów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz funduszy Unii Europejskiej.

Więcej na temat celów ZPSK można przeczytać pod linkiem.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: ZPSK

Reklama