Przejdź do treści

Absolwent Politechniki Wrocławskiej wyróżniony przez The Mars Generation

Piotr Torchała, członek grupy Innspace (fot. archiwum prywatne)

Piotr Torchała, świeżo upieczony absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, został wyróżniony przez organizację The Mars Generation, jako jedna z 24 osób z całego świata, która promuje edukację dzieci i dorosłych w zakresie znaczenia eksploracji kosmosu dla ludzkości.

The Mars Generation to amerykańska organizacja non-profit, promująca edukację dzieci i dorosłych w zakresie znaczenia eksploracji kosmosu dla ludzkości. Popularyzuje ona także wykorzystanie wiedzy z zakresu STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Maths), czyli modelu nauczania, który bazuje na dostosowaniu sposobu zdobywania wiedzy do potrzeb dziecka.

Każdego roku organizacja wyróżnia 24 młodych ludzi (poniżej 24. roku życia) z całego świata, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w nauce, technice, inżynierii czy sztuce. Jury ze wszystkich zgłoszeń wybiera osoby, których działania mają znaczny wpływ na otoczenie, są związane z modelem STEAM lub popularyzacją eksploracji kosmosu. Zyskują oni tytuł zwycięzców programu „24 Under 24 Leaders and Innovators in STEAM and Space Award” i zostają uczestnikami inicjatywy Student Space Ambassador Leadership Program. Konkurs wystartował w roku 2018. O laureatach poprzednich edycji można przeczytać na stronie organizacji.

W III edycji konkursu, po raz pierwszy, został wyróżniony Polak. To Piotr Torchała, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej (we wrześniu 2020 obronił pracę magisterską), który studiował automatykę i robotykę, a następnie mechanikę i budowę maszyn oraz był zaangażowany w czasie studiów w projekty związane z inżynierią kosmiczną. Zaczynał jako konstruktor zawieszenia w łaziku marsjańskim Scorpio (zaprojektowanym przez zespół Koła Naukowego Off-Road), aby następnie zostać liderem całego projektu i prezesem koła.

W październiku 2018 roku, wraz ze studentkami Magdaleną Łabowską, Beatą Suścicką i Justyną Pelc, założył własną grupę naukową – Innspace, która także skupia się na projektach związanych z inżynierią kosmiczną. W ciągu dwóch lat swojej działalności zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.: piąte miejsce w amerykańskim konkursie Mars Colony Prize na projekt marsjańskiego miasta, główną nagrodę ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge (za projekt kabiny samolotu suborbitalnego) czy wyróżnienie na Kuala Lumpur Architecture Festival – za projekt bazy marsjańskiej.

Grupa Innspace brała także udział w wielu wydarzeniach popularnonaukowych i prezentowała się na międzynarodowych konferencjach, czego efektem jest sześć publikacji naukowych członków grupy. Piotr Torchała zaangażował się m.in. w organizację Space Day (wydarzenia popularyzującego kosmos i jego eksplorację), a także prowadził warsztaty dla dzieci w ramach Akademii Boscha, na Dolnośląskich Dniach Innowacji i Nocy Innowacji.

Jury konkursu organizowanego przez The Mars Generation doceniło Piotra Torchałę za ogromną pasję do inżynierii kosmicznej, zwłaszcza w kwestii zagadnień mechanicznych oraz za działalność popularnonaukową.

Wśród wyróżnionych liderów są młodzi ludzie z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Indii, Singapuru, Sri Lanki, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Filipin i Korei Południowej. Najmłodsza laureatka konkursu – Anvi Bhagavatula – ma 13 lat i pochodzi z USA. Wszystkich laureatów z roku 2020 można poznać zaglądając na stronę tegorocznej edycji konkursu.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Foto: Piotr Torchała, członek grupy Innspace (fot. archiwum prywatne).

Reklama