Przejdź do treści

Agnieszka Elwertowska w Misji Księżycowej CHILL-ICE

Agniezka Elwertowska w stroju astronauty

Agnieszka Elwertowska kontynuuje swoją przygodę z kosmosem i konsekwentnie realizuje plan zostania pierwszą polską astronautką. Od 29 do 31 lipca 2021 r. brała udział w Misji Księżycowej CHILL-ICE w tunelu lawowym na Islandii, zorganizowanej przez Euro Moon Mars ESTEC jako Analogowy Astronauta oraz Inżynier. Prawdopodobnie jest pierwszą polską astronautką analogową z takim doświadczeniem.

Euro Moon Mars ESTEC to program istniejący od 2008 r., który polega na udziale studentów w misjach analogowych w bazach symulujących warunki księżycowe lub marsjańskie (tzw. kampanie terenowe), rozsianych po całym świecie. Są to bazy w Vulkaneifel oraz The European Astronaut Centre (EAC) niedaleko Kolonii, obie w Niemczech, The Mars Desert Research Station – MDRS w Utah (USA), Mars Analog Rio Tinto Experiment (MARTE) w Hiszpanii, CHILL-ICE (Construction of a Habitat Inside a Lunar-Analogue Lava-tube) na Islandii, HI-SEAS (The Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) na Hawajach (USA), ILEWG (International Lunar Exploration Working Group) na francuskiej wyspie La Réunion oraz od 2017 r. baza LunAres w Pile (Polska).

Głównym celem Misji Księżycowej CHILL-ICE była budowa funkcjonalnego habitatu ze źródłem prądu oraz komunikacją wewnątrz islandzkiego tunelu lawowego. To wszystko musiała wykonać 3 osobowa załoga analogowych astronautów (Inżynier – Agnieszka Elwertowska z Polski, Komandor Misji – Christian Cardinaux ze Szwajcarii oraz Naukowiec  David Smith ze Szkocji) w czasie trwającego 8 godzin spaceru kosmicznego. Zadanie nie było łatwe, ponieważ kombinezony kosmiczne (szczególnie hełmy) utrudniały wspinanie i przenoszenie rzeczy do wnętrza jaskini. Ale członkowie wyprawy dali radę i trzy dni żyli wewnątrz zimnego, ale bezpiecznego habitatu, będąc cały czas w kontakcie ze stacją naziemną (poza przypadkami, gdy np. „wiatr słoneczny” ich rozłączył).     

W trakcie misji jej uczestnicy wykonywali eksperymenty m.in. sprawdzające swoje skupienie w czasie izolacji, testowali sprzęt, jaki był używany na tej misji, czyli kombinezony kosmiczne Astroland Agency, łazik Lunar Zebro, Habitat ECHO itp. oraz zbierali próbki geologiczne z różnych miejsc tunelu lawowego.

Tunel lawowy

Dlaczego misja odbyła się wewnątrz tunelu lawowego?

Wynika to z faktu, że na Księżycu i na Marsie jest sporo tuneli lawowych, które mogą zapewnić bezpieczeństwo astronautom oraz ich habitatom i chronić ich przed szkodliwym promieniowaniem oraz np. meteorytami. Misja w tunelu lawowym sprawdzała, jak czują się ludzie żyjący bez widoku nieba nad głową.

Zanim rozpoczęła się misja, jej uczestnicy musieli przejść szkolenie, aby być jak najlepiej przygotowanym do misji. Organizator zapewnił kilka dni warsztatów, wykładów oraz treningów przygotowujących do misji oraz integrujących zespół.

Agnieszka Elwertowska była w tej misji Inżynierem. Odpowiadała m.in. za testy łazika Lunar Zebro (łazik studencki stworzony na Uniwersytecie technicznym w Delft w Holandii). Z całego zespołu najlepiej rozumiała budowę Habitatu ECHO, więc w trakcie misji szybko została okrzyknięta specjalistą także w tej dziedzinie.

Reszta zespołu, czyli Komandor Misji oraz Naukowiec, również posiadali wiele przydatnych umiejętności, więc świetnie się uzupełnialiśmy nie tylko pod względem poczucia humoru. Na każdym kroku wspieraliśmy siebie nawzajem, co według mnie jest najważniejszą częścią misji analogowych i dzięki czemu jeszcze bardziej się cieszę, że brałam w niej udział – wspomina Agnieszka.

Tunel lawowy 2

Z relacji Agnieszki Elwertowskiej wynika, że była to pierwsza tego typu misja na świecie i jest prawdopodobnie jedyną Polką z takim doświadczeniem.

Udział w Misji Księżycowej CHILL-ICE był możliwy dzięki wsparciu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

 

Źródło: Dark Horse Project – Agnieszka Elwertowska, ESTEC

Paweł Z. Grochowalski  

Reklama